Pomimo swojej nazwy pompy ciepła potrafią znacznie więcej niż tylko ogrzewanie. Zapewniają również klimatyzację i kontrolę wilgotności. W sezonie grzewczym pompa ciepła przekazuje ciepło z zewnątrz do domu, a w sezonie chłodniczym ciepło jest przekazywane z domu na ciepłe na zewnątrz. Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła : powietrze-woda , powietrze-powietrze i geotermalna .

Pompy ciepła powietrze-woda

Najpopularniejsze i najczęściej instalowane są systemy powietrzno-wodne . Składają się z dwóch części: jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Płyn chłodzący, który krąży między tymi dwoma urządzeniami przez rury, poruszając się tam i z powrotem, odpowiednio pochłania i oddaje ciepło.

Szukasz instalatora pompy ciepła? Zadzwoń:

602 232 848
696 504 304
730 031 088

W przeszłości pompy ciepła powietrze-woda były bardziej odpowiednie do cieplejszego klimatu. Jednak w ostatnich latach, wraz z rozwojem technologii, stają się one coraz bardziej skuteczne w zimnych regionach, takich jak Śląsk. Nowe powietrzne pompy ciepła mogą obniżyć koszty ogrzewania o około 50 procent . Nawiasem mówiąc, osuszają również powietrze w domu lepiej niż standardowe klimatyzatory centralne, dzięki czemu będzie wygodniej nawet w gorące letnie miesiące.

pompa ciepła
pompa ciepła

Pompy ciepła powietrze-powietrze

Pompy ciepła powietrze-powietrze mają również dwie jednostki: sprężarkę zewnętrzną (skraplacz) i jedną do czterech jednostek wewnętrznych, które są montowane wysoko na ścianie lub suficie i są sterowane za pomocą pilota. Chłodziwo krąży w rurach między urządzeniami.

System ten nie wymaga dużo miejsca ani kanałów, dzięki czemu jest praktyczny do ogrzewania/chłodzenia jednego lub więcej pokoi, mieszkań lub małych domów. Ponieważ jednostka wewnętrzna jest zamontowana blisko sufitu lub w suficie, nie ma grzejników, nie ma potrzeby planowania zgodnie z nimi układu pomieszczenia, a projekt jest elastyczny.

Geotermalne pompy ciepła

Geotermalne pompy ciepła są typu ziemia-woda lub woda-woda. Ich zadaniem jest przenoszenie ciepła przez rurociągi układane na zewnątrz, w pętlach pionowo lub poziomo. W rurociągach krąży roztwór wodny, który jest ogrzewany przez stałą temperaturę 10-15 stopni w ziemi, stawie lub studni.

Geotermalne pompy ciepła mogą zmniejszyć zużycie energii w domu nawet o 50 procent w porównaniu z konwencjonalnymi systemami ogrzewania i chłodzenia. Ponadto są ciche, trwałe (jednostki wewnętrzne około 25 lat i pętle około 50 lat), łatwe w utrzymaniu i bardzo wydajne w zimnym klimacie.

Warto zauważyć, że ten system nie jest praktyczny przy małej działce lub w określonych warunkach glebowych. Również instalacja nie jest tania i będzie kosztować kilka razy więcej niż np . system pompy ciepła powietrze-woda .

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem pompy ciepła?

Wydajność energetyczna jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze pompy ciepła . Szukając produktu, natkniesz się na COP (współczynnik wydajności) i EER (współczynnik efektywności energetycznej). Wskazują one wydajność systemu ogrzewania lub chłodzenia i są obliczane na podstawie ilości wyprodukowanej energii w porównaniu z ilością energii zużywanej. Przykładowo, jeśli pompa ciepła wytwarza 3kW energii cieplnej i zużywa 1kW energii elektrycznej, jej współczynnik sprawności wyniesie 3,0. Im wyższa wartość tej liczby, tym bardziej użyteczna i wydajna pompa ciepła.

Ważna jest również moc . Jeśli pompa ciepła będzie za słaba lub za mocna, nie będzie działać wydajnie, zwiększysz rachunki za energię, a powietrze w domu nie będzie przyjemne. Zbyt słaba jednostka będzie działać nieprzerwanie i nie będzie w stanie ogrzać ani schłodzić pomieszczenia. Urządzenie, które jest zbyt wydajne, będzie kosztować więcej na początku i będzie włączać się i wyłączać zbyt wiele razy, skracając jego żywotność. Przy obliczaniu prawidłowej wydajności pompy ciepła należy wziąć pod uwagę fundament domu, grubość ścian, izolację, okna, filtrację powietrza itp.

Jeśli masz pytania dotyczące warunków pomocy technicznej, wdrożenia lub kwalifikujących się urządzeń, nasz zespół służy pomocą. Zadzwoń: