Zaznacz stronę

Izolacja dachu to opłacalny środek. Około 20 procent kosztów ogrzewania można trwale zaoszczędzić dzięki jednorazowej inwestycji. Istnieją również przepisy, które i tak zobowiązują Cię do zainstalowania pewnej minimalnej izolacji.

Ogólne informacje o izolacji dachu

Izolacja dachu może być niezwykle prosta i niedroga lub niezwykle obszerna i droga. Wiele zależy od charakteru Twojego pokrycia dachowego. Jeśli dach jest nienaruszony i nie ma żadnych wad, to dość łatwo wykonać izolację natryskową pianą PUR i szybko i skutecznie ocieplić poddasze.

Jeśli izolacja wdmuchiwana nie jest możliwa lub dach ma przecieki i wymaga naprawy, warto zainwestować bezpośrednio w izolację nakrokwiową. Ten proces jest znacznie bardziej złożony, ale też lepiej izoluje. W połączeniu z kosztami nowego pokrycia dachu , ta izolacja kosztuje dużo pieniędzy.

Rodzaje i koszty izolacji dachu

Istnieją zasadniczo trzy sposoby ocieplenia dachu. Więźba dachowa składa się z tak zwanych krokwi, które z kolei niosą właściwy dach. Izolację można montować na tych krokwiach (izolacja nakrokwiowa), jak również między nimi (izolacja międzykrokwiowa) i pod nimi (izolacja podkrokwiowa).

Prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem ocieplenia dachu jest izolacja nakrokwiowa. W takim przypadku izolację montuje się pomiędzy krokwiami a pokryciem dachu, zapobiegając w ten sposób powstawaniu mostków termicznych. Z tego powodu jest stosowany w większości nowych budynków, ale generuje znacznie wyższe koszty renowacji, ponieważ najpierw trzeba pokryć dach.

Izolacja między krokwiami i pod krokwiami jest łatwiejsza w montażu, a przez to tańsza. W zamian mają pewne wady. Krokwie pozostają istniejącymi mostkami termicznymi, a wnętrze jest redukowane przez izolację. Oba warianty są często łączone w celu uzyskania jak najlepszej izolacji termicznej. Izolacja wdmuchiwana to przypadek szczególny . Z technicznego punktu widzenia jest to również izolacja pomiędzy lub pod krokwiami, ale najpierw tworzy się dla niej wgłębienie, a następnie wdmuchiwany jest materiał wypełniający. Ten wariant jest nieco mniej skuteczny niż alternatywy, ale jest znacznie tańszy.

Izolacja dachu zawsze kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest prawdopodobnie zastosowanie izolacji wdmuchiwanej ( ocieplanie pianą PUR ). Izolacja międzykrokwiowa i podkrokwiowa za pomocą solidnych materiałów izolacyjnych staje się znacznie droższa. Izolacja nadkrokwiowa jest jeszcze droższa, dlatego zaleca się ją tylko wtedy, gdy dach i tak ma zostać pokryty. Jeśli nie jest potrzebne zadaszenie, lepiej zastosować izolację między krokwiami. Jest to tańsze i można je szybko przeprowadzić w przypadku izolacji wdmuchiwanej.

Przypadki szczególne w izolacji dachów

Poddasze nie zawsze powinno być wykorzystywane jako przestrzeń mieszkalna , czasami wystarczy, aby było dostępne jako miejsce do przechowywania. W takim przypadku izolacja więźby dachowej nie jest konieczna. Dachy płaskie to także nieco inne wyzwania dla osób przeprowadzających renowację. Zwykłej izolacji dachu nie da się pogodzić z ich konstrukcją.

Ochrona cieplna na poddaszu

Dobra izolacja poddasza zapewnia nie tylko oszczędność kosztów ogrzewania w zimie. Jednocześnie pomaga również w utrzymaniu budynku w tolerowanych temperaturach latem. Ważne jest, aby pamiętać, że nie każdy materiał izolacyjny, który zatrzymuje zimno, zatrzymuje również ciepło.

W szczególności niedrogi i odpowiednio popularny materiał izolacyjny wełna mineralna nie ma nic, co mogłoby przeciwdziałać upałom latem. Z tego powodu w wielu domach stosuje się kombinację materiałów izolacyjnych. Gruba warstwa wełny mineralnej i cieńsza warstwa celulozy. Chociaż ta ostatnia jest droższa, latem utrzymuje przyjemny chłód w budynku.

Zaizoluj strych / poddasze (najwyższe piętro)

Jeśli i tak nie wykorzystujesz strychu jako przestrzeni mieszkalnej, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, izolując strop najwyższej kondygnacji zamiast więźby dachowej. W rezultacie strych może nadal służyć jako miejsce do przechowywania, a podłogi poniżej mogą cieszyć się przyjemnym klimatem w pomieszczeniach.

Zaizoluj dach płaski

Proces ocieplania dachu płaskiego jest inny niż dachu skośnego, ale nie mniej ważne jest wykonanie tego środka. W zależności od konstrukcji dachu płaskiego wykonywana jest tutaj izolacja dachu zimnego lub izolacja ciepła. W przypadku izolacji dachu zimnego pomiędzy warstwą izolacyjną a dachem znajduje się wypełniona powietrzem wnęka.

Ten typ konstrukcji jest stosowany głównie wtedy, gdy dach jest lekką konstrukcją i może wytrzymać niewielkie naprężenia. Z kolei w przypadku dachów solidniejszych stosuje się ocieplenie dachu. Albo izolację montuje się bezpośrednio pod hydroizolacją dachu, albo nawet na niej. W tym przypadku mówi się o odwróconej izolacji ciepłego dachu.

Oceń Nas

Autor: mgr Damian Morawiecki