Zaznacz stronę

Docieplenie poddasza jest bardzo ważne, jeśli zamierzamy je później wykorzystać. Znamy kilka technik ocieplania poddaszy. Na przykład możemy zainstalować klasyczną izolację z wełny bazaltowej lub możemy zastosować bardziej nowoczesne techniki nakładania izolacji poprzez wdmuchiwanie lub ocieplanie pianką PUR Kielce. Jeśli nasze poddasze będzie posiadało odpowiednio wykonaną izolację termiczną, będziemy się w nim cieszyć przyjemnym mikroklimatem, szczególnie w ciepłym sezonie. Dlatego wybór wykonawcy wysokiej jakości to ważna decyzja. Podczas wyboru systemu ocieplania, należy określić czy posiadamy świetliki dachowe lub systemy oddymiania – to bardzo ważne w termoizolacji budynku.

Klasyczna izolacja dachu wełną mineralną

Poddasze ma zwykle skośny sufit, ponieważ znajduje się tuż pod drewnianym dachem. Standardową procedurą izolacji poddasza jest użycie twardej lub miękkiej wełny mineralnej. Przed przystąpieniem do prac izolacyjnych wykonawca musi najpierw sprawdzić, czy konstrukcja dachu została odpowiednio przygotowana, tj. czy pod pokryciem ciągłym wykonano kanał wentylacyjny lub mostek powietrzny, pod którym musi zamontować folię paroprzepuszczalną. Ta ostatnia nazywana jest również wtórnym pokryciem dachu i nie może przepuszczać przez nią powietrza, więc nie możemy czuć, że jest przeciąg. Zaleca się, aby izolacja pod dachem miała grubość 30 cm, jest to izolacja ekonomiczna zgodnie z Rozporządzeniem o efektywnym zużyciu energii w budynkach.

  1. Najłatwiejszym sposobem zainstalowania miękkiej izolacji jest użycie rolek. Aby móc go odpowiednio zamontować, tniemy go na paski dostosowane do odległości między krokwiami. Grubość izolacji musi odpowiadać grubości krokwi. Jeśli krokwie mają grubość 14 cm, zastosujemy miękką izolację z wełny mineralnej o grubości 15 cm. Większa grubość ułatwi nam montaż. W żadnym wypadku nie powinniśmy stosować izolacji grubszej niż 5 cm w stosunku do grubości krokwi, ponieważ ściskanie izolacji zmniejsza stopień izolacji.
  2. Po ułożeniu pierwszej warstwy izolacyjnej na krokwiach kładziemy metalowe profile C lub drewnianą podkonstrukcję, odpowiednią do żądanej grubości drugiej warstwy izolacyjnej. Jeśli krokwie mają grubość 20 cm, kładziemy profile C o grubości 10 cm. Pomiędzy profilami umieszczamy wełnę mineralną o grubości 12 cm, aby ułatwić montaż.
  3. Ostatnim ważnym krokiem jest montaż paroizolacji. Najbardziej odpowiednia jest taśma dwustronna i srebrna. Wykonawca, który wykona izolację poddasza, musi szczelnie przykleić paroizolację do ceowników lub drewnianej konstrukcji nośnej, szczególnie w miejscach eksponowanych.
  4. Ostatnią warstwą izolacji dachu są zwykle płyty gipsowo-kartonowe Knauf, które wykonawca układa w jednej lub dwóch warstwach.
ocieplanie poddasza Kielce
ocieplanie poddasza Kielce

Izolacja metodą wtrysku – celuloza i wata

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i postępem technologii budowlanych na rynku coraz częściej pojawiają się mieszanki celulozy czy mieszanki waty. Izolacja celulozowa wykonana jest z papieru gazetowego odpadowego. Jego wielką zaletą jest to, że jest ognioodporny dzięki boraksowi. Procedura instalacji różni się znacznie od klasycznej i wymaga większego przygotowania. Jeśli zdecydujesz się na wdmuchiwanie izolacji, wykonawca musi najpierw sprawdzić, czy drugi dach jest wodoodporny. To samo dotyczy wszystkich innych połączeń uziemiających z dachem i przepustami. Dostosowując folię, która służy również jako paroizolacja, powstaje szczelna warstwa, w którą następnie wdmuchiwana jest celuloza lub wata.

Metoda izolacji przez wdmuchiwanie

Izolacja przez wdmuchiwanie wełny jest identyczna z procesem wdmuchiwania celulozy. Jednak zalety wełny wdmuchiwanej to izolacja bez łączeń, materiał nie wymaga cięcia i jest łatwy w transporcie, ponieważ ma niewielką objętość. Ponieważ ta technika jest nowsza, wykonuje ją niewielu wykonawców.

ocieplanie pianką PUR poddasza Kielce
ocieplanie pianką PUR poddasza Kielce

Izolacja piankowa lub izolacja wtryskowa

Nowe techniki i technologie, a także produkcja różnych mieszanek kompozytowych, doprowadziły do ​​powstania techniki izolacji wtryskowej. Iniekcja umożliwia wykonanie izolacji według kształtu poddasza lub w zależności od istniejącego stanu. Wstrzykiwanie izolacji jest również idealne do napraw, ponieważ zapewnia, że ​​niewłaściwie zainstalowana izolacja dachu zostanie odpowiednio naprawiona lub dodana do przestarzałej izolacji. Proces wtrysku nie wymaga żadnych większych przeróbek ani ingerencji w budynek. Wykonawca wstrzyknie pompą wysokiego napięcia o średnicy 100 mm jednorodną warstwę izolacji bezpośrednio na izolowane powierzchnie. Izolacja wykonana jest z włókien celulozowych lub mieszanki innego typu.

Oceń Nas

Autor: mgr Damian Morawiecki