Wstęp


Jeśli chodzi o techniki cięcia cyfrowego , istnieje kilka opcji, z których każda może pobrać informacje z pliku 2D w celu bezpośredniego stworzenia obiektu. Techniki te doskonale nadają się do szybkiego prototypowania lub produkcji. Dwie główne metody produkcji na zamówienie to cięcie laserowe i cięcie strumieniem wody . Dzisiaj porównamy te dwie techniki i zobaczymy, która z nich najlepiej pasuje do której aplikacji.

W przypadku wyboru cięcia wodą polecamy firmę Cermas Polska Sosnowiec, Katowice – 504 106 741

Katowice, Będzin, Bytom, Chorzów,
Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice,
Zabrze, Jaworzno, Mysłowice, Piekary Śl, Ruda Śl,
Siemianowice Śl, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Śląsk
cięcie wodą 3D, ciecie woda slask 3D, cięcie stali slask 3D, ciecie ceramiki 3D, ciecie kamienia 3D, ciecie gresów 3D, ciecie wodą ceramiki, kamienia, gresów 3D, ciecie spieków kwarcowych 3D

Cermas Polska
+48 32 245 81 49
+48 504 106 741
42-440 Ogrodzieniec
ul. Kościuszki 196 C

www: https://www.ciecie-waterjet.pl/kontakt/

Nasze usługi cięcia wodą:
cięcie wodą, ciecie woda slas, cięcie stali slask, ciecie ceramiki, kamienia, gresów, ciecie wodą ceramiki, kamienia, gresów,


Jak działa cięcie strumieniem wody?

Cięcie strumieniem wody to kolejna nowoczesna technika produkcji, ale do cięcia materiału wykorzystuje się wodę pod ciśnieniem skupioną w bardzo małym punkcie. Ciśnienie może sięgać nawet 60000 funtów na cal kwadratowy (4137 barów). Wodę można mieszać ze ścierniwem, takim jak granat, co zwiększa jej możliwości cięcia (więcej materiałów, bliższe tolerancje).

Jakie operacje może wykonywać cięcie laserowe i cięcie strumieniem wody?

Wycinarka laserowa może zarówno grawerować, jak i ciąć materiał, podczas gdy strumień wody umożliwia tylko cięcie. Grawerowanie laserowe to zaleta, jeśli chcesz bezpośrednio dodać numery seryjne, oznaczenia montażowe lub po prostu estetyczne projekty..

grawerowanie strumieniem wody
grawerowanie strumieniem wody

Cięcie strumieniem wody częściowo umożliwia cięcie materiału 3D (chociaż nie jest do tego przeznaczone), natomiast cięcie laserowe nie.

Jeśli chodzi o kombinacje materiałów, należy ich również unikać w przypadku obu technik: w przypadku cięcia laserowego problem będzie stanowił problem, jeśli oba materiały mają różne temperatury topnienia; przy cięciu strumieniem wody istnieje niebezpieczeństwo rozwarstwienia.

Podsumowując, obie techniki są najczęściej wykorzystywane do wycinania obiektów 2D, a cięcie laserowe może dodatkowo wykonać grawerowanie .

Jaki materiał i jaką grubość materiału można ciąć każdą techniką?

Cięcie laserem i strumieniem wody może ciąć zarówno trudne materiały. Cięcie laserowe umożliwia cięcie szerokiej gamy materiałów : wszystkich tworzyw sztucznych , szkła, drewna i metali , z wyłączeniem metali o wysokim współczynniku odbicia. Rzeczywiście, laserowe cięcie metalu jest całkowicie wykonalne i można na przykład ciąć laserem stal nierdzewną, aluminium lub stal miękką. Wszystkie materiały można ciąć strumieniem wody.

cięcie wodą 3D
cięcie wodą 3D

Wycinarki laserowe mogą ciąć grube materiały, ale maszyna waterjet może ciąć grubsze przedmioty, optymalna grubość wynosi od 0,4 ” do 2,0 ” (10 do 50 mm), podczas gdy w przypadku cięcia laserowego od 0,12 ” do 0,4 ” (3 do 10 mm).

Jaki jest poziom precyzji każdej techniki cięcia?


Cięcie laserowe jest znacznie dokładniejsze niż cięcie strumieniem wody. Minimalna wielkość szczeliny tnącej to 0,006” (0,15 mm) do cięcia laserowego i 0,02” (0,5 mm) do cięcia strumieniem wody. Jeśli chodzi o ich tolerancję obróbki, wynosi ona około 0,002 ” (0,05 mm) w przypadku cięcia laserowego i 0,008 ” (0,2 mm) w przypadku cięcia strumieniem wody.

Czy cięty materiał może ulec uszkodzeniu?


Każda technika stwarza własne problemy, jeśli chodzi o integralność części. Rzeczywiście, zarówno maszyny laserowe, jak i waterjet mogą nieznacznie uszkodzić materiał podczas procesu produkcyjnego.

Cięcie laserowe może powodować powstawanie śladów przypalenia na materiale i sprawiać, że cięte boki stają się ciemne. W wielu przypadkach ślady przypaleń można usunąć za pomocą czyszczenia: tak jest w przypadku naszego materiału POM i naszych trzech opcji cięcia laserowego metalu. Jeśli chodzi o zaciemnienie boków, należy to po prostu wziąć pod uwagę przy projektowaniu swojego obiektu: jeśli chcesz wyciąć laserowo część na przykład z naszych materiałów MDF lub sklejki, możesz pobawić się kontrastem kolorów między kolorowymi twarzami a czarnymi bokami. Wręcz przeciwnie, nasze materiały akrylowe i kartonowe w ogóle nie będą znakowane.

Z drugiej strony cięcie strumieniem wody nie wymaga ciepła, ale przykłada bardzo duże siły do ​​materiału, co może stwarzać problemy w przypadku małych części, które mogą ulec deformacji, a nawet nie dać się przeciąć.

Hałas, niebezpieczeństwo, konserwacja, odpady: jaki jest poziom uciążliwości cięcia laserowego i cięcia strumieniem wody?
Cięcie laserowe wiąże się z bardzo niskim ryzykiem, odpadami i wymaganym czyszczeniem. Korzystanie z maszyn do cięcia laserowego nie wymaga okularów ochronnych, chociaż zawsze dobrze jest je nosić i być wyjątkowo bezpiecznym. Jednak w przypadku niektórych materiałów wytwarzany kurz i dym mogą być nieco toksyczne i niezbędna jest odpowiednia wentylacja. Przy cięciu laserowym zanieczyszczenie hałasem jest bardzo niskie. A po procesie cięcia maszyna nie musi być dokładnie czyszczona, ponieważ odpady po cięciu to w większości pył, który można odkurzyć. Jednym z problemów związanych z cięciem laserowym jest naprężenie termiczne, które może wystąpić w strefach narażonych na działanie ciepła. Aby uniknąć pęknięć naprężeń termicznych, prędkość można dostosować.

Wręcz przeciwnie, cięcie strumieniem wody wiąże się z większym ryzykiem, wysokim zanieczyszczeniem hałasem i częstym sprzątaniem. Rzeczywiście, proces ten jest niezwykle głośny i wymaga ochrony słuchu. Niezbędna jest również ochrona przed strumieniem wody pod ciśnieniem (specjalne przekładnie i osłony, okulary ochronne). Co więcej, obszar cięcia staje się dość bałaganiarski, z dużą ilością odpadów powstałych w wyniku mieszania wody i materiałów ściernych.

Wniosek: cięcie laserowe czy cięcie strumieniem wody: jaka technika jest odpowiednia dla Twojego zastosowania?
Celem tego artykułu nie jest decydowanie, które z nich jest najlepsze między cięciem laserowym a cięciem strumieniem wody , ale wskazanie ich różnic i pomoc w podjęciu decyzji, która z nich jest najlepsza dla danego zastosowania.

Krótko podsumowując punkty, które widzieliśmy: cięcie laserowe zapewnia większą precyzję, jest bardziej odpowiednie dla szczegółowych obiektów lub gdy potrzebujesz graweru ; z drugiej strony cięcie strumieniem wody może przecinać grubsze arkusze i praktycznie nie ma ograniczeń materiałowych.

Cięcie wodą wykorzystywane jest także przy wyburzaniu ścian, gdzie cięty jest gruz.

Jeśli szukasz nie tylko sposobu na zrealizowanie projektu 2D , ale maszyny, w którą warto zainwestować, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę fakt, że cięcie strumieniem wody jest niezwykle głośne i wymaga więcej czyszczenia.