Zaznacz stronę

Aby konstrukcja była wytrzymała i trwała, czyli przetrwała wiele lat, potrzebny jest profesjonalizm, jakość materiałów i wykonania, a także dbałość o szczegóły i doświadczenie w tej dziedzinie! Pamiętaj o tym zwłaszcza jeśli chodzi o budowę najważniejszego elementu w systemie grzewczym – komina!

Etap przygotowawczy

Przede wszystkim musisz pamiętać o instrukcji obsługi! Należy postępować krok po kroku w procesie montażu.

Ceramiczny system kominowy jest montowany jako jeden z modułowych elementów niezbędnych do budowy kominów. Tak więc kompletny zestaw zawiera:

  • Płyta osłonowa z betonu półlekkiego
  • Wełna izolacyjna
  • Ceramiczna rura łącząca
  • Nakładka kominowa
  • Powłoki betonowe

Bardzo ważne jest stosowanie wyłącznie oryginalnych komponentów i materiałów montażowych marki Cermas, takich jak: drzwiczki rewizyjne, rury szamotowe , kratka wentylacyjna oraz kolektor kondensatu u podstawy kosza.

Wszystko to znajdziesz w zestawie https://www.cermaspolska.pl , zapewniającym profesjonalną i bezpieczną instalację!

Na tym etapie przygotuj wszystkie narzędzia potrzebne do budowy komina, aby mieć je pod ręką

Etap izolacji podstawy komina

Jest to ważne zadanie i obejmuje w skrócie następujące działania:

  • Przygotowanie bazy
  • Umieszczanie pierwszej warstwy
  • Wypełnienie podstawy betonem.

Początkowo izolację podstawy wykonuje się folią lub kartonem na płaskiej powierzchni. Przygotuj i wymieszaj zaprawę równomiernie w czystym wiadrze. Betonowy blok jest następnie umieszczany na izolacji.

Podstawa jest bardzo ważna dla całej konstrukcji komina, dlatego jej umieszczenie jest kluczowe! Zwróć szczególną uwagę na ten pierwszy krok!

Następnie każdą osłonę betonową należy przymocować na poziomie, upewniając się, że jest idealnie prostopadła do powierzchni styku. Aby uzyskać precyzję oraz prostą i bezpieczną konstrukcję, użyj poziomicy. Następnie pierwszy blok betonowy u podstawy wypełnia się przygotowaną wcześniej zaprawą

Etap montażu komina

Ten etap obejmuje następujące czynności: budowanie elementów jeden na drugim, frezowanie komina, wiercenie bloków betonowych i przycinanie ich w razie potrzeby oraz montaż wewnętrznej rury ceramicznej, która jest następnie izolowana watą.

Tak więc, nad wcześniej przygotowaną podstawą, kolektor kondensatu jest mocowany zaprawą, sprawdzając poziom poziomicą, aby go zapewnić.

W celu wykonania niezbędnych nacięć w osłonach betonowych należy skorzystać z szablonów dołączonych do każdego systemu kominowego Cermas (w instrukcji montażu). Otwór odpowiadający kratce wentylacyjnej zaznaczony jest na bloczku betonowym. Za pomocą szlifierki kątowej ostrożnie wytnij zaznaczony wcześniej otwór. Następnie przygotowuje się krawędzie, a płaszcz wycięty szlifierką umieszcza się na miejscu za pomocą zaprawy, łącząc go z wcześniej ułożonym kawałkiem.

UWAGA ! Zawsze sprawdzaj poziom i pion dodawanych elementów konstrukcyjnych!

Kolejny krok: użycie szablonu oznacza otwór na drzwiczki dostępowe. Następnie wykonaj wy cięcie za pomocą tej samej szlifierki. Sprawdź ponownie poziom i pion!

Po dodaniu i wyrównaniu kolejnej warstwy betonu należy usunąć zaprawę z kolektora kondensatu miękką gąbką przed stwardnieniem kleju.

Na segment rury ceramicznej z wycięciem nałożyć klej do ceramiki w celu kontroli, a następnie nałożyć go na kolektor kondensatu, tworząc odpowiednią spoinę. Nadmiar kleju usuwa się miękką gąbką.

Za rurą ceramiczną z wycięciem inspekcyjnym dookoła zamocowana jest wata izolacyjna. Powstaje kolejny płaszcz betonowy, również z dodatkiem zaprawy na krawędziach betonu. Zachowaj prawidłowy poziom w pionie. Wewnątrz wkładana jest izolująca wata bawełniana, którą można łatwo złożyć.

Otwór pod segment wkładu ceramicznego wraz z połączeniem zaznaczamy za pomocą szablonu, a następnie wykonujemy wycięcie. Ustaw wycięty płaszcz pod kątem prostym do konstrukcji.

Po zbudowaniu płaszcza użyj kleju do ceramiki i zamocuj wkład ceramiczny z łącznikiem. Nadmiar kleju usuwa się miękką gąbką. Teraz włóż watę izolacyjną wokół rurki ceramicznej.

MODUŁOWOŚĆ : Następnie należy zamontować płaszcze, wełnę izolacyjną i rury ceramiczne, aż do osiągnięcia pożądanej wysokości końcowej komina

Etap ukończenia komina

Ostatnim etapem jest montaż komina wraz z kołnierzem uszczelniającym ze stali nierdzewnej, betonowej nakładki oraz nasadki końcowej.

W ten sposób na nakładany jest metalowy kołnierz uszczelniający, z którego później będzie przymocowany kominek. Następnie za pomocą zaprawy montuje się półlekką betonową płytę osłonową, sprowadzając ją do poziomu. Postępuj zgodnie z bezpieczeństwem w procesie budowy – użyj gumowego młotka do dokładnego poziomowania!

Przed zamontowaniem ostatniego segmentu wkładu ceramicznego przycina się go zgodnie z wysokością nasadki zaciskowej, która zostanie umieszczona na płycie osłonowej. Do tej operacji używany jest Flex.

Do montażu nakładki kominowej używa się kleju ceramicznego, który ostrożnie nakłada się na krawędź tuby.

Na tym etapie zwróć uwagę na to, aby nogi stabilizujące uginały się. W ten sposób prawidłowo zamontowana nakładka spoczywa na tych nóżkach w odległości 1-2 cm od nakładki. Nadmiar kleju usuwa się miękką gąbką.

Czynności końcowe

Na koniec stosowane są ostatnie detale konstrukcyjne: montaż płyty przyłączeniowej, kratki wentylacyjnej i drzwiczek kominowych .

W pierwszej kolejności wyciąć płytkę łączącą oraz otwór odpowiadający połączeniu z rurki ceramicznej. Drugi ostatni krok – obejmuje wsparcie drzwiczek dostępu w płaszczu betonowym. Mocuje się go śrubami do betonu, a następnie do bocznych zawiasów mocuje się metalowe drzwi. Następnie montowana jest kratka wentylacyjna.

Oceń Nas

Autor: mgr Damian Morawiecki