Zaznacz stronę

Usuń dym na zewnątrz (lub usuń gaz z pomieszczenia podczas spalania).

Dla każdej jednostki opalanej na paliwo stałe i płynne wymagany jest oddzielny komin.

Komin może mieć kilka otworów (szybów), ale każdy system grzewczy, a nawet wentylacyjny powinien mieć osobny szyb w kominie. To prawda, że ​​nowoczesne technologie pozwalają na podłączenie kilku elementów grzejnych do jednego kanału. Ten sposób połączenia wymaga pewnych obliczeń, dlatego należy zadbać o powierzenie tej pracy wyłącznie profesjonalistom.

ceglane systemy kominowe
ceglane systemy kominowe

Słaby lub odwrócony ciąg, przebarwienia komina, nieprzyjemny zapach, pożary to najczęstsze przyczyny lekkomyślności inieodpowiedzialne podejście do tego jednego z głównych udogodnień domu. Sprawność, trwałość, bezpieczeństwo, a nawet konstrukcja komina zależą od prawidłowego doboru miejsca na komin, jego montażu oraz jakości materiałów.

Wcześniej w prywatnym domu był jeden komin i to wystarczyło. Oprócz kotła obecny dom ma zwykle kominek lub alternatywne urządzenie grzewcze oraz kilka szybów wentylacyjnych. Dlatego nowoczesny prywatny dom ma albo jeden duży komin podzielony na kilka oddzielnych kanałów, albo kilka samodzielnych kominów.

Projektując komin domowy, najbardziej idealną i najtańszą opcją jest posiadanie jednego, połączonego komina z kilkoma oddzielnymi kanałami zarówno dla wentylacji, jak i różnych urządzeń grzewczych.

Komin kotłowni i komin kominkowy to urządzenia ogrzewane o różnych funkcjach, które wymagają oddzielnych przewodów spalinowych.

Kominki można podłączyć na dwa sposoby. Proste – gdy kominek łączy się z kominem poprzez trójnóg do osobno zainstalowanego komina za nim. Francuski – gdy komin jest zainstalowany nad kominkiem. Wersja francuska jest wygodna, ponieważ kominek łączy się bezpośrednio z kominem bez żadnych skręceń. Taki komin nie zajmuje dodatkowej przestrzeni, niepotrzebnego otworu czyszczącego, dzięki czemu będzie krótszy, co oznacza oszczędności.

Odpowiedni komin to gwarancja bezpieczeństwa!

Wydajność i bezpieczeństwo Twojego systemu grzewczego zależy od tego, jak prawidłowo został zainstalowany i z jakich materiałów wykonany jest Twój komin.

Zazwyczaj zapala się kominy, do których podłączone są piece gliniane, lub otwarte kominki z otwartym ogniem. Takie spalarnie (a także kotły na paliwo stałe działające na zasadzie wytwarzania gazu) nie powodują wysokich temperatur, dlatego na ściankach komina gromadzi się warstwa sadzy. Ponieważ nie są powodowane wysokie temperatury, ta warstwa sadzy ostatecznie zamienia się w smołę. Taki komin może zapalić się od iskry i nie jest to rzadkością. W przypadku pożaru temperatura w kominie może dochodzić nawet do +1100*C. Najczęstszy pożar z płonącego komina występuje w stropie – podłoga, strop – stropy dachowe.

Nagromadzona sadza w kominie zmniejsza ciąg i sprawia, że ​​urządzenia do spalania są nieefektywne.

Podczas mojego stażu w Szwecji zauważyłem, że w tym kraju, inaczej niż w Polsce, główny nacisk kładzie się na komin. Kominek może być zainstalowany tylko przez profesjonalną, certyfikowaną i licencjonowaną firmę. Jeśli na Litwie właściciel może wybudować komin, a mistrzowie są zaproszeni do zainstalowania kominka, w Szwecji przeciwnie, właściciel domu może również zainstalować kominek.

Nie zapominaj, że Twój komin jest jak Twój samochód, który wymaga ciągłego czyszczenia i konserwacji.

Czyszczenie komina jest nie mniej ważne niż mycie zębów 🙂

Komin trzeba wyczyścić już wtedy, gdy na ścianach komina nagromadziło się więcej niż 2 mm sadzy.

Do czyszczenia kominów w salonach urządzeń grzewczych służą specjalne szczotki. Do górnej części przymocowana jest lina lub lina, a do drugiej ciężarek. Pędzle jak kominy mają różne kształty (kwadratowe, okrągłe).

kominy ceglane
kominy ceglane

Bezpieczeństwo komina

Wiele osób nawet o tym nie myśli i nie zwraca uwagi na komin, ponieważ jest to bardzo ważne urządzenie inżynieryjne domu. Jest to również jedna z najczęstszych przyczyn pożaru.

Często słyszymy w radiu i telewizji: przyczyną pożaru jest bałagan w kominie. Przeanalizujmy, dlaczego tak się dzieje. Jeśli komin nie będzie konserwowany i czyszczony, na jego ściankach na dłuższą metę gromadzi się gruba warstwa sadzy, która w każdej chwili może się zapalić. Dlatego przy budowie komina z cegieł konieczne jest zachowanie bezpiecznych odległości w stropie – podłoga, strop – stropy dachowe, ponieważ w tych miejscach zwykle dochodzi do pożaru, gdy komin się zapali.

Odwiedzając dawne domostwa zawsze zwracam uwagę na płonące urządzenie lub komin (choroba zawodowa :)). Mieszkańcy zawsze dbali o bezpieczeństwo. Dawniej przy układaniu kominów z ceglanego stropu – podłogi cegłę w posadzce „wypuszczano” kilkoma stopniami, przez co ceglana ściana komina była pogrubiona do 380 mm.

Ojciec pracował jako piec do tynkowania i wybielania kominów na strychu. Komin w ten sposób „obrobiony” uwydatnił wszystkie pęknięcia, więc właściciele skilandowego domu przywieźli „na haju” zauważyli wady komina i szybko je usunęli.

Budując dzisiejsze kominy murowane, odległość między konstrukcją drewnianą a krawędzią komina można zmniejszyć dzięki pojawieniu się różnych nowych materiałów termoizolacyjnych.

Bezpieczeństwo i trwałość komina znacznie zwiększa wkład w kominie.
W salonach urządzeń grzewczych można znaleźć specjalne środki ochrony antykorozyjnej – katalizatory spalania sadzy, różne środki do czyszczenia kominów.
W ludziach palono obierki z ziemniaków, aby „oczyścić” kominy lub specjalnie przygotowane drewno opałowe. Oczyszczono kominy – świerkowe, jodłowe gałęzie.

Jakie mogą być kominy?

Kominy montuje się w cegle, betonie, metalu, ceramice, a nawet szkle. Z odpływem kondensatu i bez niego. Wszystkie stosy mają swoje wady i zalety. Zaletą murowania jest to, że montaż komina mogą wykonać doświadczeni murarze, nie ma potrzeby szukania fachowców, można go zbudować jako ściankę działową, łatwo dostosować go do ogólnego wnętrza domu. Metal – lekki, szybki w montażu, można go montować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu, nie wymaga fundamentu. Ceramiczny komin – wytrzymały, bo nie boi się kondensacji, a także łatwy w montażu. Więcej o wszystkim:

rodzaje systemów kominowych
rodzaje systemów kominowych

Komin z cegły

Ciągle zdarzają się przypadki, kiedy nowi właściciele zagrody, którzy kupili starą zagrodę, zwracają się do naszej firmy o odbudowę tzw. sauny „dymiącej”. Nazywa się to zadymioną bo taka sauna nie miała w ogóle żadnego komina a jedynie dziurę w dachu. Takie sauny często się zapalały i były budowane z dala od domu. Później zaczęto montować w ścianach specjalne kanały lub produkować specjalne rury odprowadzające dym na zewnątrz. Jeszcze później, wraz z pojawieniem się cegieł glinianych (a nawet do dziś), z cegły budowano kominy.

Spacerując po starym mieście, a nawet jednej czwartej domów wybudowanych po „sowietach”, zwróć uwagę na kominy. Jeśli wymieniono okna domu i posprzątano elewację, to nadal kominy są miejscem, w którym mieszkańcy nie zgadzają się na sprzątanie. Kiedy mistrzowie naszej firmy przychodzą remontować taki komin, często straszne jest nawet dotknięcie go, aby się nie zawalił. Mieszkanie klienta, które pachnie luksusem, często rozczarowuje stan swojego komina. Zwykle nie opłaca się naprawiać zepsutego komina. Najlepiej go odbudować. Zdając sobie z tego sprawę, mieszkańcy ciągną do końca.

Moim zdaniem póki cegła wypadająca z takiego komina nie przyniesie katastrofy, to kwestia pękniętych kominów nie zostanie poruszona na wyższym poziomie. Później powstaną komisje, pojawią się instytucje regulujące kwestie bezpieczeństwa kominowego itp.

Ściany komina murowanego muszą być wykonane wyłącznie z cegieł pełnych, a ich grubość musi wynosić co najmniej 120 mm. Trzeba było zrekonstruować kilka kominów w nowo wybudowanych domach na Śląsku. Kominy są wykonane z bloków wykonanych w ceramice Cermas Polska, które nie nadają się do budowy kominów. Ich grubość ścianki to tylko 25 – 30 mm. Nie mam pojęcia jak można dostawić dom z takimi kominami ??? Prawdopodobnie mają odpowiednich ludzi w odpowiednich instytucjach :(. Do murowania cegieł używa się mieszanki gliny (do dachu) lub zaprawy cementowej.

Spoiny między cegłami nie powinny przekraczać o s do 10 mm. Nieszczelne lub puste szwy w murze kominowym są niedopuszczalne. Szczególnie ważne jest oczyszczenie ścian wewnętrznego komina. Minimalny otwór szybu komina murowanego (5 cegieł) musi wynosić 140x270mm (z szwami). Planując montaż kominka otwartego, kominka z mechanizmem z podwyższoną szybą lub paleniska o większej mocy zalecany otwór wewnętrzny komina powinien wynosić 270x270mm (z szwami). Górny rząd komina murowanego należy chronić przed niepożądanymi czynnikami atmosferycznymi, tzn. ocynować.

Przed murowaniem należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi montażu kominów. Możesz znaleźć sąsiada, który zbuduje komin „tanio”, ale czy będzie w stanie dać ci gwarancje lub zabezpieczyć roszczenie w sufitach? Czy weźmiesz odpowiedzialność?

Podczas budowy kominów ceglanych otwory kominowe to standardowe 140x140mm, 140x270mm, 270x270mm i tak dalej. Do podłączenia najmniejszego kominka opałowe wymagany jest otwór w kominie d/150mm (okrągły), największy d/300mm. Im większy przekrój otworu kominowego, tym trudniej ustawić palenisko. W miarę możliwości drzwiczki do wyczyszczenia popiołu należy pozostawić w kominie. Długo nieużywane urządzenie do rozpalania będzie łatwiejsze do ustawienia, rozpalając w tym miejscu kawałek gazety, a tym samym wyjmując korek powietrza w kominie i trochę go podgrzewając.

Przekrój otworu kominowego musi odpowiadać średnicy wylotu gazu paleniska. W przeciwnym razie ogrzewana jednostka będzie działać nieekonomicznie. Błędem jest myślenie, że lepiej połączyć m.in. piec do komina o większej średnicy. W takim przypadku Twoje urządzenie nie będzie działać wystarczająco wydajnie, ponieważ część energii zostanie oddana przez piec do ogrzania ścian komina.

Kominy nad palnymi pokryciami dachowymi (bitum, trzcina, słoma, zaprawa murarska) powinny być wyposażone w iskrochrony. Sito łapacza iskier wykonane jest ze stalowej siatki z łopatkami 5×5 mm.

A dziś kominy murowane należą do najtańszych, ale życie nie stoi w miejscu i dla wielu współczesnych instalacji grzewczych takie kominy nie są odpowiednie. Sprzęt grzewczy szybko się poprawił. Rozpoczęto produkcję kotłów na różne paliwa. Ponadto Zieloni też z nich nie korzystali, więc trzeba było zastanowić się, jak ograniczyć emisje i stworzyć nowe systemy kominowe do adaptacji istniejących kominów. Musiały być trwałe, odporne na wysokie temperatury, odporne na działanie kwasów, ciepła i kondensatu, a także spełniać wymagania strażaków. W rezultacie pojawiły się wkłady blaszane NP (ze stali nierdzewnej) do kominów.

Wkłady do kominów

Nowoczesne systemy kominowe są znacznie bardziej zaawansowane w porównaniu z dawnymi kominami murowanymi. Dzięki swojej wszechstronności, łatwej instalacji i szybkiemu montażowi, jednym z najpopularniejszych kominów na Litwie są obecnie kominy stalowe.

Kondensat często tworzy się na wewnętrznych ścianach komina z powodu różnic temperatur podczas pracy. Dlatego kotły wysokosprawne, które zwykle działają na zasadzie wytwarzania gazu, wymagają kolektora kondensatu. Ilość kondensatu w kominie można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować poprzez prawidłowe obliczenie temperatury spalin i punktu rosy. Punkt rosy to temperatura, do której spaliny schładzają się i przy której para wodna zamienia się w kropelki. Parametry punktu rosy różnią się od ilości CO2 w różnych paliwach.

W kominach murowanych wilgoć jest wchłaniana przez ściany komina – cegły. W końcu ściany komina przenikają i żywica „wychodzi” nawet na zewnątrz, w kominie pojawiają się pęknięcia, taki (przepuszczalny) komin zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Aby uniknąć takich efektów, wymagany jest wkład do komina.

Wkłady do kominów montuje się w istniejących kominach. Sadza nie zatrzymuje się na ich gładkich ściankach, poprawia się przyczepność.

Wkłady do kominów mogą być prostokątne, okrągłe lub owalne.

Kominy wykonane z nieodpowiednich materiałów zużywają się całkowicie w ciągu kilku lat. Rzemieślnicy ludowi, po znalezieniu grubej metalowej fajki, błędnie uważają, że jest to wkładka NP. Wkładka NP, choć cieńsza, jest wykonana z blachy ze stali nierdzewnej i stopiona z materiałem kwaso- i żaroodpornym, dzięki czemu wytrzyma dłużej niż zwykła, choć grubsza metalowa rura. Naprawa komina: https://www.kms-bud.pl/montaz-komina-naprawa/

Czy komin to miejsce na ratunek? Jak mówią, nie jesteśmy tak bogaci, żeby wybierać coś taniego. Kocioł, piec, piec, kominek można zmienić w każdej chwili, ale już teraz trzeba pomyśleć o prawidłowym montażu komina.

Wkład w kominie nagrzewa się w ciągu 1 – 2 minut, natomiast ściany komina murowanego nagrzewają się w ciągu 40 minut.

Wkłady kominowe nie nadają się do montażu na zewnątrz. Ich cienkie ścianki szybko się nagrzewają i szybko stygną. Dlatego wymyślono wkłady ocieplane – dostarczono kominy izolowane.

stalowy system kominowy
stalowy system kominowy

Dostarczane są kominy izolowane

Tym samym skończył się monopol kominów murowanych, a na rynek dostarczano i montowano lekkie kominy. W przeciwnym razie nazywane są również kominami izolowanymi, wkładami holowanymi, podwójnymi, trójwarstwowymi i tak dalej.

Nazywane są ocieplonymi, ponieważ oprócz wewnętrznej wkładki kominowej posiadają jeszcze izolację termiczną oraz zewnętrzną warstwę cyny.

Dostarczone kominy nie wymagają specjalnej podstawy, można je montować w różnych średnicach, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Takie kominy są szybkie i łatwe w montażu, można je montować zaczynając od dowolnej kondygnacji domu.

Można je montować zarówno podczas budowy domu, jak i po całkowitym wykończeniu domu.

Dostarczone izolowane kominy montowane są zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Jak widać na zdjęciach, dostarczone izolowane kominy można zamontować na dowolnej ścianie domu (drewnianej, murowanej) z zachowaniem wymogów przeciwpożarowych.

Izolowane kominy można montować również o każdej porze roku, niezależnie od warunków klimatycznych.

Dostarczony ocieplony komin montowany jest w 1-2 dni, co nie powoduje większych niedogodności.

Instalacja takiego komina to dość czysta praca w porównaniu do prac rozbiórkowych.

Zaletą dostarczonych kominów izolowanych nad innymi typami kominów jest możliwość omijania przeszkód (patrz rysunek).

Dostarczony komin jest lekki, więc nie jest potrzebny fundament. 1m ocieplonego komina waży około 10 kg.

Istnieje możliwość wykonania różnych średnic zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych (od d/100 do d/1000) oraz z żądaną grubością warstwy termoizolacyjnej (20 – 100mm).

Dostarczone kominy izolowane są trwałe, odporne na ciepło i kwasy, przystosowane do urządzeń grzewczych o różnych modyfikacjach.

Wewnętrzna izolowana wkładka kominowa

Rura wewnętrzna dostarczonego komina izolowanego, podobnie jak wkład do komina, wykonana jest z blachy nierdzewnej (NP) stopionej z materiałem kwaso- i żaroodpornym, najczęściej molibdenem. Zgodnie z wymaganiami obowiązującymi na Litwie blacha musi mieć grubość co najmniej 0,6 mm.

Wkładka wewnętrzna izolowanego komina nie różni się od prostej wkładki kominowej, chyba że jest owalna lub prostokątna.

Cyna NP to stop stali zawierający chrom. To właśnie zawartość chromu nadaje arkuszowi wytrzymałość, ochronę przed korozją i połysk.

Ścianki wkładu NP pokryte są warstwą tlenków chromu, która chroni go nawet w przypadku uszkodzenia.

Arkusz NP o najniższej zawartości chromu (11%) nazywany jest jadalnym. Służy do wyrobu sztućców, sprzętu AGD, kuchni, wyposażenia łazienek oraz artykułów dekoracyjnych. Jest to blacha NP AISI 430, AISI 409, AISI 410.

Oprócz chromu blacha ze stali nierdzewnej zawiera nikiel, molibden i tytan. Nikiel nadaje plastyczność stopu, musi wynosić co najmniej 8%. Zawartość chromu – 17 proc.

Płyta NP traci swoje właściwości antykorozyjne podczas ciągłej pracy urządzenia w temperaturach powyżej +450C (do +850C). Na jej gładkich ściankach krystalizują osady węglika chromu, dlatego warto wybrać produkt NP wykonany z blachy AISI 304, AISI 321.

Molibden i tytan przedłużają trwałość blach NP.

Kupując tańszą „garażową” wykładzinę NP, poproś o dokumenty potwierdzające, że wykładzina wykonana jest z AROMI 316. Nie boi się korozji, kondensacji, wysokich temperatur.

Izolacja cieplna komina

W podłogach o konstrukcji drewnianej warstwa izolacji termicznej jest podwojona, a nawet potrojona.
Chociaż nie jest to wskazane, rodacy wciąż próbują robić lub robić kominy, trzeba je później przerobić. O błędach, których należy unikać:
Użyj taniej, nieodpornej na ciepło wełny mineralnej, aby zaizolować gołą wyściółkę.

Polecam zakup materiału termoizolacyjnego tylko w wyspecjalizowanych sklepach lub u przedstawicieli producenta, gdyż tylko oni będą w stanie udzielić fachowej informacji. Zdarzyło się, że młody konsultant dużego supermarketu (grzybkowy – według klienta :)) z braku doświadczenia i ignorancji sprzedał produkt, który nie był odpowiedni dla klienta. Prawdy nie udało się znaleźć, ponieważ konsultantka zrobiła karierę, a klient odkupił materiały :(.

Aby zapobiec wypadaniu wełny, należy ją wzmocnić siatką ocynkowaną, a także wytrzymać wysokie temperatury (minimum 1000*C). Podczas izolowania wkładki (rury) o wysokości większej niż 4 m, aby wełna nie przesuwała się w kierunku pionowym, obowiązkowe jest zainstalowanie pierścieni podtrzymujących materiał izolacyjny (patrz rysunek).
Warstwa izolacji termicznej o grubości 25 mm obniża współczynnik temperaturowy o 0,25.
50 mm – ~ 0,14
100 mm – ~ 0,08.

Wciąż są „garażowi” rzemieślnicy, którzy robią wkłady jak pionowe rynny deszczowe i nie używają pierścieni izolacyjnych do izolacji wkładu. Należy pamiętać, że często izolowane kominy są przebarwione w niektórych miejscach, patrząc z zewnątrz. W konsekwencji materiał izolacyjny jest upuszczany w tym miejscu :(.

Do łączenia segmentów wkładki nie można stosować najtańszych nitów. Tanie nity zrywają się podczas czyszczenia wkładu kominowego. To nie jest miejsce do oszczędzania. Dowiedz się, czy nity są przeznaczone do nitowania blach ze stali nierdzewnej, niezależnie od tego, czy pochodzą z poważnych, renomowanych firm, czy też są grube i wystarczająco duże, aby połączyć segmenty komina, ponieważ utrzymują na nich całą wkładkę i izolowany komin. Komin musiał zostać ponownie zainstalowany, ponieważ rury wykładzinowe były nitowane nitami aluminiowymi. Już po sezonie zawaliła się cała wkładka.

Ze względu na wytrzymałość złącza segmentów komina można dodatkowo przymocować do wsporników zewnętrznych.

Do uszczelnienia segmentów można zastosować uszczelniacz żaroodporny (temperatura pracy nie niższa niż +1000*C). Ten uszczelniacz uszczelnia połączenia i pęknięcia w bardzo wysokich temperaturach. Zalecany do instalacji grzewczych, uszczelniania spoin i pęknięć w piecach, kotłowniach. Idealny do metalu, cegieł, betonu, płytek.

Posiadamy wkład lub komin izolowany. Musi być podłączony do urządzenia, które chcemy spalić. Do tego będziemy potrzebować komponentów.

Kominy ceramiczne

Systemy kominowe Cermas Polska to jedne z najnowocześniejszych systemów kominowych w Europie, gwarantujące najwyższy poziom funkcjonalności i bezpieczeństwa w zakresie emisji spalin. Producent udziela 30-letniej gwarancji na swoje produkty (na jaki inny produkt mógłbyś otrzymać taką gwarancję?).

Nazwa Cermas Polska – jest synonimem nowej generacji systemów kominowych. Najważniejszą działalnością firmy jest produkcja systemów kominowych domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Motto firmy Cermas Polska – „Bezpieczne domy bezpieczne kominowo”. Specjalistyczne systemy kominowe i wentylacyjne jako element konstrukcyjny, stanowi ścisły związek pomiędzy produktem, jakością i bezpieczeństwem. Firma spełnia międzynarodowe wymagania normy ISO 9001 w zakresie produkcji systemów kominowych.

Kominy Cermas Polska spełniają wszystkie wymagania nowoczesnych kominów: szybko tworzą doskonały ciąg, są odporne na kwasy, zasady i wysokie temperatury, wytrzymują 60 minut pożaru sadzy w kominie. Uniwersalne – przystosowane do różnych rodzajów paliwa (gaz, płynne, stałe). Zapewnia dobrą przyczepność przy niskich i wysokich temperaturach spalin.

Zaufaj profesjonalistą we frezowaniu kominów oraz montażu ceramicznych wkładów kominowych

Powyższe firmy świadczą usługi kominiarskie w miejscowościach:

Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustroń, Węgierska Górka, Będzin, Bielsko Biała, Toszek, Pyskowice, Bytom, Szałsza, Brenna, Goczałkowice-Zdrój, Istebna, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Koziegłowy, Kroczyce, Łaziska Górne, Lubliniec, Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Mikołów, Milówka, Morsko, Mysłowice, Myszków, Ogrodzieniec, Orzesze, Piekary Śląskie, Pilica, Podzamcze, Porąbka, Poraj, Opole, Strzelce Opolskie, Przeczyce, Pszczyna, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Siewierz, Skoczów, Sławków, Sosnowiec, Szczyrk, Szczekociny, Wisła, Wodzisław Śląski, Chorzów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Żarki Letnisko, Zawiercie, Zwardoń, Żywiec.

Firmy, o których mowa, oferują swoje usługi kominiarskie w szerokim zakresie miejscowości. Obszar ich działania obejmuje miasta takie jak Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustroń, Węgierska Górka, Będzin, Bielsko Biała, Toszek, Pyskowice, Bytom, Szałsza, Brenna, Goczałkowice-Zdrój, Istebna, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Koziegłowy, Kroczyce, Łaziska Górne, Lubliniec, Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Mikołów, Milówka, Morsko, Mysłowice, Myszków, Ogrodzieniec, Orzesze, Piekary Śląskie, Pilica, Podzamcze, Porąbka, Poraj, Opole, Strzelce Opolskie, Przeczyce, Pszczyna, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Siewierz, Skoczów, Sławków, Sosnowiec, Szczyrk, Szczekociny, Wisła, Wodzisław Śląski, Chorzów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Żarki Letnisko, Zawiercie, Zwardoń, Żywiec.

Dzięki tak szerokiemu zasięgowi, te firmy są w stanie zapewnić profesjonalne usługi kominiarskie dla szerokiego spektrum klientów, niezależnie od ich lokalizacji.

Oceń Nas

Autor: mgr Damian Morawiecki