Problem oczyszczania ścieków bytowych można uznać za praktycznie rozwiązany. Lokalne oczyszczalnie spisują się znakomicie, a najbardziej wydajnym i niedrogim rozwiązaniem jest szambo wykonane z kręgów betonowych, które mogą być montowane przez zewnętrznych wykonawców i „pod klucz”.
Spis treści:
Szamba betonowe
W najnowocześniejszych systemach oczyszczanie odbywa się w kilku etapach, z których każdy zawiera różne rodzaje bakterii, które oczyszczają różne rodzaje zanieczyszczeń. Wymaga to wielokomorowego szamba z pierścieniami, a dreny muszą przechodzić z jednego zbiornika do drugiego w sposób naturalny lub siłą.
Wywóz Szamba – Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica
Mamy więc konstrukcję utworzoną z pionowych studni dwóch lub trzech betonowych kręgów. Zbiorniki mogą mieć różną objętość, co ma na celu optymalny przebieg cyklu czyszczenia, w zależności od charakteru ścieków. Zbiorniki są połączone rurami drenażowymi na różnych poziomach, z których każdy znajduje się poniżej kierunku poprzedniego oczyszczania oczyszczonego ścieków.
Schemat szamba wykonanego z kręgów betonowych: 1 – rura wlotowa ścieków; 2 – herbata; 3 – główna skrzynia korbowa; 4 – zbiornik powietrza; 5 – studnia kanalizacyjna; 6 – rura HDPE O110; 7 – rura HDPE O70; 8 – kruszony kamień (żwir)
Większość zanieczyszczeń jest usuwana w komorze początkowej zwanej osadnikiem pierwotnym. Tutaj osadzają się frakcje stałe, tworząc na dnie warstwę osadu ściekowego. Lżejsze cząstki biorą udział w reakcji rozkładu, tworząc większą objętość osadu czynnego. Bakterie pracujące na tym etapie są w większości beztlenowe, więc napowietrzanie w myjni wstępnej nie jest wykonywane.
Gdy poziom cieczy w misce podnosi się do rury przelewowej, osad czynny dostaje się do drugiej komory, czasami nazywanej zbiornikiem napowietrzającym. Aby zapobiec przedostawaniu się zawiesiny masy smaru na powierzchnię podczas dalszego cyklu czyszczenia, wylot rury w skrzyni korbowej jest odwracany i obniżany w przybliżeniu do połowy wysokości studni. Osad czynny na wylocie osadnika wstępnego można poddawać obróbce na różne sposoby. Jeśli druga komora jest zbiornikiem napowietrzającym, osad w niej jest nasycony powietrzem, co skutkuje pomyślnym rozwojem kolonii bakterii tlenowych, które oczyszczają cząstki stałe. Kolejne komory mogą również działać na osadnikach wtórnych: nawet przy obróbce beztlenowej stopniowe czyszczenie daje doskonałe wyniki. Jedyna różnica polega na tym, że ze zbiornika napowietrzającego wypływa bezwonna woda klarowana,
Liczba i objętość komór
Główną różnicą między szambami wykonanymi z kręgów betonowych jest liczba komór i ich pojemność. Głównym czynnikiem decydującym o objętości studni jest przewidywane obciążenie oczyszczalni. W projekcie działanie szamba zależy przede wszystkim od liczby żyjących ludzi i średniego zużycia wody. Zakłada się, że wskaźnik wynosi od 150 do 200 litrów wody na osobę dziennie, przy czym dokładniejsze odczyty są oparte na odczytach liczników.
Zakłada się, że łączna objętość wszystkich komór nie powinna być mniejsza niż objętość ścieków odprowadzanych w ciągu trzech dni. Co więcej, oczyszczalnie będą miały możliwość zrzutu zasobów: da to czas na skuteczne oczyszczenie wody, a szambo nie będzie się bać pojedynczego dużego przepływu ścieków. W takich przypadkach wielkość rezerwy powinna być co najmniej podwojona.
Liczba komór zależy od dziennego zużycia ścieków i sposobu ich oczyszczania. Podczas obróbki beztlenowej ilość komór wzrasta proporcjonalnie do obciążenia: do 1 m 3 wystarcza jedna studnia, jeżeli przepływ przekracza 5 m 3 , to wymagane są co najmniej trzy. Jeśli ścieki przechodzą przez zbiornik napowietrzający, do całkowitej liczby komór do czyszczenia tlenowego dodaje się kolejną, a jej objętość nie powinna być mniejsza niż każdej kolejnej.
Tradycyjnie wszystkie szamba są takie same, ale są wyjątki. Na przykład przy studniach o różnych wysokościach szambo można umieścić na zboczu lub ominąć horyzont skał osadowych. Ponadto przy małych gęstościach ścieków główny osadnik może być mniejszy, aby osiągnąć wyższą wydajność w drugiej i trzeciej komorze, gdzie jest więcej odpadów, i odwrotnie: przy dużych gęstościach odpadów lepiej jest preferować pojemność pierwotną klarownik.
Ograniczenia hydrogeologiczne
Nie bez powodu szamba mają kształt w konstrukcjach podziemnych. Oprócz tego, że ta opcja nie wymaga wymuszonego pompowania ścieków, to gwarantuje, że zimą nie będzie światła słonecznego i niskich temperatur.
Szambo to seria zamkniętych pojemników, które poddawane są siłom Archimedesa. Jeżeli lepkość środowiska zmienia się w czasie, co może nastąpić poprzez podniesienie poziomu wód gruntowych lub zainstalowanie szamba z pierścieni w niestabilnych glebach, pojemniki można zagęszczać tylko dlatego, że ich gęstość właściwa jest mniejsza niż gęstość gleby. Sytuacja pogarsza się w regionach narażonych na długotrwałe działanie zimna: aby utrzymać akceptowalną temperaturę w osadnikach, LZO muszą być coraz głębsze, bez cieczy w górnej strefie i ze zmniejszającym się stosunkiem masy do objętości.
Aby być uczciwym, warto wspomnieć, że konstrukcje betonowe są pod tym względem mniej wrażliwe niż tradycyjne szamba ze względu na większą wagę konstrukcji. Niemniej jednak eksperci w projektowaniu konstrukcji podziemnych zdecydowanie zalecają mocowanie zbiorników poprzez zwiększenie ich masy lub mocne połączenie ich ze wspólną podstawą reprezentowaną przez duży przekrój płyty żelbetowej.
Innym problemem związanym z wodami gruntowymi jest prawdopodobieństwo powodzi septycznych lub, odwrotnie, niekontrolowanego zrzutu niewyjaśnionych ścieków do gleby. Ten problem można rozwiązać tylko poprzez dokładną hydroizolację. W przeciwieństwie do pojemników z tworzywa sztucznego, które mają gwarancję szczelności, prefabrykowane konstrukcje betonowe wymagają uszczelnienia wysokiej jakości połączeń między pierścieniami, zastosowania produktów żelbetowych z zamkami, a także zastosowania nowoczesnych systemów powłok przepuszczalnych i wodoszczelnych.
Szambo aktywne i pasywne
Stosowanie tlenowych metod oczyszczania biochemicznego staje się nie tylko projektem samego szamba, ale także stopniem jego wyposażenia technicznego. Aktywne szamba to oczyszczalnie, w których masa nieczystości jest przemieszczana pompami fekalnymi lub szlamowymi. Ten sposób działania jest szczególnie potrzebny do czyszczenia tlenowego, ponieważ żucie osadu czynnego na dnie po prostu uniemożliwia bakteriom wykonywanie swojej pracy, a czasem nawet zatruwanie całej objętości komory produktami gnijącymi i niszczenie całej kolonii.
Średnio aktywne szamba zużywają około 50-70 W na m2 3 objętości roboczej. Oprócz pomp pompujących zestaw osprzętu zawiera również sprężarkę z systemem kanałów i jednostkę automatyki. Generalnie wzrost kosztów z tytułu wyposażenia elektrycznego może stanowić około 20-25% kosztów budowy samych komór, jednak ze względu na intensyfikację cyklu czyszczenia szambo może mieć mniejszą pojemność, więc dodatkowa inwestycja jest często w pełni uzasadnione.
Serwis i utrzymanie szamba
Nierozsądnie byłoby uważać proces czyszczenia szamba za całkowicie bezużyteczny. Biochemiczne oczyszczanie wody wytwarza pewną ilość cząstek stałych, których bakterie nie mogą przetworzyć. W osadnikach beztlenowych czynnych udział ścieków może wynosić do 3-5% całkowitej objętości odprowadzanych ścieków. W przypadku szamb pasywnych liczba ta jest nieco wyższa i może sięgać 7-8%.
Oczyszczony szlam jest usuwany przez dobrze wyposażone maszyny, ale należy to robić rzadziej niż podczas pracy w kopalni. Jednocześnie aktywne szamba mogą wykorzystywać pompę do pompowania odpadów, na przykład do studni zbiorczej lub kompostownika. Przydatność oczyszczonego osadu do samodzielnego usunięcia lub wykorzystania jako nawóz zależy od rodzaju ścieków i typu szamba.
Szambo prawie nigdy nie wymaga mycia ani naprawy podczas pracy; konstrukcje z kręgów betonowych charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na drgania sejsmiczne. Jedyne, co spada na barki użytkowników LZO, to troska o utrzymanie zróżnicowanej i ewoluującej mikroflory, która zapewnia tak głębokie oczyszczanie ścieków. W tym celu opracowano specjalne preparaty, które podaje się zgodnie z instrukcją albo po długim okresie przestoju septycznego, albo regularnie w celach profilaktycznych.
Dodatkowe urządzenia do przydomowych szamb:
- Oczyszczalnie wody i ścieków: Ta usługa może być przydatna dla właścicieli szamb, którzy chcą zainstalować system oczyszczania ścieków. Oczyszczalnie mogą pomóc w przetwarzaniu i oczyszczaniu ścieków z szamba, co jest korzystne dla środowiska i może przyczynić się do zmniejszenia kosztów utrzymania szamba.
- Przepompownie wody i ścieków: Przepompownie mogą być przydatne dla właścicieli szamb, którzy muszą przemieszczać ścieki z jednego miejsca do drugiego. Przepompownie mogą pomóc w efektywnym przemieszczaniu ścieków z szamba do oczyszczalni lub innej lokalizacji.
Autor: mgr Damian Morawiecki