Zaznacz stronę

Ceny za wywóz szamba w Polsce są już wysokie, a prognozy wskazują na ich dalszy wzrost. W niektórych przypadkach, koszt wywozu nieczystości ciekłych z przydomowych zbiorników bezodpływowych i oczyszczalni dochodzi nawet do kilkuset złotych za zbiornik. Jeśli stężenie zanieczyszczeń w ściekach jest zbyt wysokie, pobierane są dodatkowe opłaty.

KAMRA – TRANS
Wiktor i Rafał Kamińscy sp.j.
ul. Fabryczna 9a
42-674 Zbrosławice woj. Śląskie
NIP 6452416788

Kontakt telefoniczny: 500208999
Poczta elektroniczna: biuro@kamra-trans.eu
Nasza wizytówka w google: https://kamra-trans-wywoz-szamba-asenizacja.business.site/?m=true

USŁUGI ASYNIZACYJNE WYKONUJEMY W MIEJSCOWOŚCIACH:

Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Regulacje cenowe i różnice regionalne

Rady gmin mają prawo swobodnie określać górne stawki opłat za wywóz szamb z prywatnych nieruchomości. Firmy, które się tym zajmują, zazwyczaj dostosowują swoje stawki do maksimum. Efektem są znaczne rozbieżności cen takich usług dla obywateli. Na przykład, w Głogowie górna stawka to 25 zł za metr sześcienny, a w Lubsku – 216 zł.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na te różnice i skierował pytanie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, czy resort bierze pod uwagę wprowadzenie regulacji stanowienia górnych stawek opłat.

Wzrost cen i problemy z wywozem

Ceny za wywóz będą jeszcze rosły, ponieważ gospodarka ściekami na terenach niezurbanizowanych w Polsce wymaga wielkich nakładów. Dzisiaj około 90% ścieków nadal trafia do środowiska w stanie nieoczyszczonym. Trwają kontrole i ewidencjonowanie systemów, a jednocześnie potrzebne są inwestycje w oczyszczalniach ścieków.

W niektórych miejscach, jak na przykład w Stargardzie, wprowadzono system dodatkowych opłat za przekroczenie dopuszczalnych parametrów zanieczyszczeń. Przekroczenia stężeń w ściekach generują większe koszty oczyszczania, co przekłada się na wyższe opłaty dla mieszkańców.

Ceny wywozu nieczystości z szamba dla ośmiu wybranych miast Śląska.

MiastoCena za 4 m³ (brutto)Cena za 5 m³ (brutto)Cena za 6 m³ (brutto)Cena za 10 m³ (brutto)
Katowice239 zł268 zł318 zł453 zł
Gliwice239 zł268 zł318 zł453 zł
Sosnowiec239 zł268 zł318 zł453 zł
Zabrze239 zł268 zł318 zł453 zł
Bytom239 zł268 zł318 zł453 zł
Ruda Śląska239 zł268 zł318 zł453 zł
Chorzów239 zł268 zł318 zł453 zł
Tychy239 zł268 zł318 zł453 zł
Ceny wywozu szamba

Kontrowersje wokół wywozu ścieków

Pod artykułem na ten temat w Portalu Samorządowym pojawiły się komentarze kwestionujące sensowność wywozu nieczystości płynnych. Niektórzy czytelnicy sugerują, że lepszym rozwiązaniem byłoby nawożenie gruntów ściekami lub samodzielne opróżnianie szamb.

Gigantyczny problem ze ściekami na wsi

Według danych Najwyższej Izby Kontroli, ale także innych raportów, od 80 do ponad 90 procent ścieków z terenów niezurbanizowanych trafia w Polsce do środowiska w stanie nieoczyszczonym. Poziom skanalizowania polskiej wsi to nieco ponad 40 procent, co oznacza, że nadal z szamb i przydomowych oczyszczalni korzysta około 2,5 mln gospodarstw domowych (ok. 10 mln Polaków).

Problem ten szybko się nie rozwiąże, bo charakter zabudowy nie zawsze pozwala poprowadzić sieć kanalizacyjną – jest to po prostu nieopłacalne w przypadku rozproszonej zabudowy. Należy jednak uszczelnić system. Temu mają sprzyjać przyjęte w ubiegłym roku nowe rozwiązania prawne.

Budowa szamba na terenach wiejskich

Budowa szamba na terenach wiejskich ma wiele zalet, szczególnie w miejscach, gdzie nie ma dostępu do centralnej kanalizacji. Oto niektóre z kluczowych korzyści:

  1. Samowystarczalność: Szamba umożliwiają gospodarstwom domowym na terenach wiejskich funkcjonowanie bez podłączenia do miejskiego systemu kanalizacyjnego. Jest to szczególnie ważne w obszarach, gdzie taka infrastruktura nie jest dostępna.
  2. Kontrola nad odpadami: Szambo zapewnia kontrolę nad gospodarowaniem ściekami. Właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za regularne opróżnianie i utrzymanie szamba, co pozwala na lepsze zarządzanie odpadami.
  3. Łatwość instalacji: Budowa szamba jest zazwyczaj prostsza i mniej kosztowna niż podłączenie do centralnej kanalizacji, co jest ważne na obszarach wiejskich, gdzie takie połączenia mogą być trudne lub niemożliwe do wykonania.
  4. Ochrona środowiska: Przy właściwym użytkowaniu i regularnym serwisowaniu, szamba są bezpieczne dla środowiska. Pomagają zapobiegać zanieczyszczeniu gleby i wód gruntowych, co jest kluczowe na terenach rolniczych.
  5. Elastyczność lokalizacji: Szamba mogą być instalowane w różnych miejscach, co daje większą elastyczność przy planowaniu rozmieszczenia budynków i infrastruktury na terenie wiejskim.
  6. Koszty początkowe: Instalacja szamba jest często tańsza niż podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej, co może być ważnym czynnikiem, zwłaszcza dla właścicieli nieruchomości na terenach wiejskich, którzy muszą dbać o ograniczenie wydatków.
  7. Minimalizacja zakłóceń: Ponieważ szamba są samowystarczalne, ich użytkownicy są mniej zależni od zewnętrznych zakłóceń, takich jak awarie miejskiego systemu kanalizacyjnego.
  8. Długoterminowa wydajność: Przy odpowiednim projektowaniu i regularnym serwisowaniu, szamba mogą służyć przez wiele lat, zapewniając niezawodne i efektywne rozwiązanie zarządzania ściekami.

Mimo tych zalet, ważne jest, aby pamiętać o regularnym opróżnianiu i konserwacji szamba, aby zapobiec problemom środowiskowym i utrzymać jego skuteczność.

Firma budująca szamba betonowe na Śląsku

Firma RADMON specjalizuje się w budowie szamb betonowych na terenie Śląska, oferując swoje usługi w miejscowościach takich jak Tarnowskie Góry, Gliwice oraz Bytom. Jest to przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem, które zapewnia swoim klientom solidność, wytrzymałość i bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań. RADMON koncentruje się na dostarczaniu wysokiej jakości betonowych szamb, które są nie tylko trwałe, ale także dostosowane do specyficznych wymagań każdego klienta.

Dzięki zaawansowanej technologii i doświadczonej ekipie, firma jest w stanie realizować projekty w różnych lokalizacjach, uwzględniając lokalne warunki gruntowe i środowiskowe. RADMON cieszy się uznaniem wśród klientów ze względu na profesjonalizm, terminowość realizacji zleceń oraz indywidualne podejście do każdego projektu.

Obsługując obszar Śląska, w tym Tarnowskie Góry, Gliwice i Bytom, RADMON stawia na bliskie relacje z klientami i lokalną społeczność, dostarczając rozwiązania, które są zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Zapewniają kompleksową obsługę od projektu po finalny montaż szamba, co sprawia, że są godnym zaufania partnerem w branży budowlanej.

Konieczność inwestycji w oczyszczalnie ścieków

Wiele oczyszczalni będzie wymagało wkrótce nowych inwestycji i rozbudowy, by przyjąć taką ilość ścieków ze zbiorników i osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni. Konieczne inwestycje w oczyszczalniach ścieków oznaczają, że oczyszczanie ścieków dowożonych nie ma szansy stanieć. Rygory będą też podnoszone przez przyjęcie nowej unijnej dyrektywy ściekowej. A zatem wysokie już stawki za wywóz nieczystości będą szły w górę.

Wiele oczyszczalni będzie wymagało wkrótce nowych inwestycji i rozbudowy, by przyjąć taką ilość ścieków ze zbiorników i osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni. Konieczne inwestycje w oczyszczalniach ścieków oznaczają, że oczyszczanie ścieków dowożonych nie ma szansy stanieć. Rygory będą też podnoszone przez przyjęcie nowej unijnej dyrektywy ściekowej. A zatem wysokie już stawki za wywóz nieczystości będą szły w górę.

Jednakże, w obliczu tych wyzwań, istnieją firmy, które oferują innowacyjne rozwiązania w zakresie oczyszczania ścieków. Jednym z takich podmiotów jest firma Navotech, która specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych technologii w zakresie oczyszczania ścieków.

Navotech oferuje szereg rozwiązań, które mogą pomóc w zarządzaniu problemem oczyszczania ścieków. Ich oferta obejmuje zarówno produkty, jak i usługi, które mogą przyczynić się do poprawy efektywności oczyszczania ścieków, a tym samym do zmniejszenia kosztów związanych z tym procesem.

Jeżeli jesteś zainteresowany rozwiązaniami firmy Navotech, zachęcamy do kontaktu. Firma mieści się pod adresem ul. Pawliczka 22a, 41-800 Zabrze, Śląsk. Możesz również skontaktować się z nimi telefonicznie lub mailowo, aby dowiedzieć się więcej o ich ofercie i jak mogą pomóc Ci w zarządzaniu problemem oczyszczania ścieków.

Pamiętaj, że inwestycja w nowoczesne technologie oczyszczania ścieków może przynieść długoterminowe korzyści, zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym. Dlatego warto rozważyć takie rozwiązania, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów związanych z wywozem i oczyszczaniem ścieków.

Oceń Nas

Autor: mgr Damian Morawiecki