Różne otwieranie okien dachowych prowadzi do różnych doświadczeń i wygody w ich utrzymaniu. Aby okna te były wygodne w użytkowaniu i przystosowane do różnych sytuacji, producenci świetlików dachowych produkują je z kilkoma różnymi sposobami składania (położenie osi w oknie). Najpopularniejsze to: oś centralna (osiowa), oś podnoszona (semi-panoramiczna) i panoramiczna (twin-tilt). Przeczytaj więcej o każdym z nich w poniższym artykule.

Oś środkowa lub metoda odwracania środka. To jest najczęstszy typ. Wszyscy producenci mają co najmniej kilka modeli z tego typu świetlików dachowych. Te świetliki dachowe są produkowane zarówno z górnym, jak i dolnym uchwytem. Ten typ modelu jest jednym z najatrakcyjniejszych ze względu na cenę, a prosty mechanizm zawiasów sprawia, że ​​jest łatwy w utrzymaniu. Większość z nich posiada możliwość obrotu o 180 stopni, do tzw. pozycji do zewnętrznego czyszczenia szyb. Doskonale nadają się do oświetlenia i wentylacji, ale jeśli zależy nam na widoku przez okno i są zamontowane niżej (np. 100cm od podłogi), należy wybrać inny rodzaj rolety. Zalecane nachylenie instalacji to 15-90 stopni.

swietliki dachowe kopulkowe

Podniesiona oś lub metoda odwracania w (trzy czwarte). Ogólnie rzecz biorąc, byłaby to opcja pośrednia między metodami osiowymi a panoramowaniem. Jeżeli po złożeniu okna dachowego o osi środkowej jego skrzydło dzieli się na pół, czyli połowa jego długości wychodzi na zewnątrz, a reszta pozostaje w środku, to przy ¾ skrzydłach pozostaje nawet 2/3 (2/3) skrzydła po zewnętrznej stronie. Oznacza to, że po zamontowaniu świetlika dachowego na odpowiedniej wysokości będziemy mieli możliwość stania z oknem pod nim całkowicie otwartym. Kolejnym dużym plusem tego typu jest to, że otwieranie szyberdachu nie wymaga prawie żadnego wysiłku, ponieważ sterują nim zamontowane amortyzatory gazowe (w zależności od producenta). Oczywiście, podobnie jak wcześniej omawiany szyberdach, również przestawia się w „pozycję do czyszczenia szyb zewnętrznych”. Takie świetliki produkowane tylko z dolnym składanym uchwytem. Zalecane nachylenie instalacji to 20-65 stopni.

Panoramiczny lub podwójny (dwudrzwiowy) sposób składania jest bardziej przewidziany, gdy świetlik jest zainstalowany na wysokości oczu lub nieco niżej. Już sama nazwa sugeruje, że zawiasy montowane są na samym szczycie świetlika. Zazwyczaj przy montażu tego typu świetlików klienci chcą mieć możliwość stania pod nimi na pełnej wysokości i podziwiania panoramy. A to bardzo proste, bo skrzydło panoramicznego szyberdachu praktycznie w 100% wychodzi na zewnątrz i nic nie przeszkadza w środku. Aby wyczyścić okno dachowe, należy je otworzyć do pozycji czyszczenia. Odbywa się to albo przez przekręcenie tej samej klamki w przeciwną stronę (w przypadku okien z jedną klamką składaną) lub za pomocą klamki górnej (w przypadku okien z dwoma klamkami składanymi). Ten rodzaj świetlika jest najbardziej funkcjonalny, ale jednocześnie najdroższy.

Jeśli nie masz pewności, czy wybrany świetlik w pełni zaspokoi Twoje potrzeby, zawsze możesz skontaktować się ze specjalistami naszej firmy, którzy doradzą i znajdą najbardziej optymalne rozwiązania.

Zadzwoń: +48 (32) 720 63 91