Zaznacz stronę

Poszukiwanie skradzionych pojazdów

MODUS Biuro Detektywistyczne Piotr Iskierka
Piotr Iskierka tel. 608 044 564
Adres: Gliwicka 35, Tarnowskie Góry 42-600
E-mail: kontakt@modus-detektywi.pl
Numer konta: 52 1140 2017 0000 4302 0870 0371 (mBank)
NIP: 645-152-55-12
REGON: 366388762
Profil Google: https://g.page/r/CSorblhstnJIEAE
Opinie O Naszej Firmie: https://g.page/r/CSorblhstnJIEAg/review
WWW: https://www.modus-detektywi.pl/

Logo - Modus - Poszukiwanie Skradzionych Pojazdów - Śląsk
Logo – Modus – Poszukiwanie Skradzionych Pojazdów – Śląsk

Da się zabezpieczyć na 100% ?

Śląsk – Nigdy nie możesz zabezpieczyć swojego samochodu w 100%. Często nawet najdroższa technologia nie pomaga. To właśnie policja mówi właścicielom samochodów.

Dowodem na to jest niedawna kradzież luksusowego samochodu BMW. „Właściciel miał zabezpieczenie tego samochodu warte ogromne pieniądze. Były to tak zwane pływające chipy. Gdy ktoś zbliżył się na metr od samochodu, cała elektronika automatycznie się wyłączała i było tak, jakby umarł” – wspomina policjant. Mimo to złodziejom udało się go ukraść. Jeździli do niego przez kilka tygodni i ładowali chipy do swoich laptopów.

„Potem po prostu przyszli do samochodu, włożyli do niego żetony, rozszyfrowali i odjechali” – opisał policjant. Nawet sprzedawcy BMW nie chcieli uwierzyć policji, że ktoś ukradł tak zabezpieczony samochód. „Napisaliśmy do nich, a oni odpowiedzieli, że to niemożliwe” – powiedział prywatny detektyw.

Statystyki kradzieży aut na Śląsku w 2023 roku

Oto najnowsze statystyki dotyczące kradzieży samochodów w Polsce w 2023 roku:

 1. Ogólna liczba kradzieży: Szacuje się, że w 2023 roku z polskich parkingów zniknie około 8,5 tysiąca pojazdów osobowych.
 2. Najczęściej kradzione modele:
 • Hyundai Tucson – 156 sztuk
 • Fiat Ducato – 124 sztuki
 • Toyota RAV4 – 118 sztuk
 • Toyota Corolla – 116 sztuk
 • Jeep Grand Cherokee – 87 sztuk
 • Kia Sportage – 76 sztuk
 • Mitsubishi Outlander – 75 sztuk
 • Audi A4 – 73 sztuki
 • Mercedes Sprinter – 67 sztuk
 • Hyundai Kona – 54 sztuki
 1. Preferowany wiek pojazdów: Złodzieje skupiają się głównie na stosunkowo młodych samochodach, szczególnie popularny jest rocznik 2019 (145 sztuk), a średni wiek wszystkich skradzionych aut to 5,5 roku.
 2. Lokalizacja kradzieży: Najwięcej kradzieży samochodów odnotowano w większych miastach, z Warszawą jako bezapelacyjnym liderem. W pierwszej połowie 2022 roku w Warszawie wyrejestrowano 754 samochody z powodu kradzieży, co stanowi spadek o 23,5% w porównaniu do roku 2021.
 3. Metody kradzieży: Współczesne metody kradzieży obejmują zaawansowane narzędzia elektroniczne, takie jak „gameboy” czy „walizka”, które pozwalają na szybką i skuteczną kradzież bez konieczności posiadania specjalistycznych umiejętności.
 4. Zabezpieczenia: W artykule podkreślono, że fabryczne zabezpieczenia pojazdów często nie wystarczają do ochrony przed nowoczesnymi metodami kradzieży. Zaleca się stosowanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak systemy blokujące ruch na magistrali CAN.

Te dane pokazują, że kradzieże samochodów w Polsce nadal stanowią poważny problem, szczególnie dla posiadaczy nowszych modeli pojazdów. Warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

DROŻSZE ROZWIĄZANIA

 • Alarm samochodowy – Zwykle ma czujnik wstrząsów i syrenę. Jest wyzwalany, gdy samochód wibruje. Najnowszy alarm samochodowy zawiera również czujnik, który może wykryć otwarcie drzwi i ruch wewnątrz pojazdu. Problem polega na tym, że czasami alarm włącza się znikąd, a ludzie nie reagują już na dźwięk. Dlatego producenci wymyślili pager, który właściciel ma przy sobie i może pobiec do samochodu.
 • Alarm GSM lub GPS z wyszukiwaniem – System odnajduje samochód z dokładnością do 20 do 50 metrów, łącznie z garażami podziemnymi.

TAŃSZE OPCJE

 • Tajny przełącznik – Zapobiega uruchomieniu silnika, jeśli nie zostanie włożony prawidłowy kluczyk lub nie są włączone funkcje elektroniczne samochodu.
 • Niewidoczne mikro kropki z kodem numerycznym- Mechanik umieszcza je na kilku stałych częściach samochodu. Jeśli ktoś sprawdzi pochodzenie auta, dowie się, że zostało skradzione.
 • Blokada kierownicy – Złodzieje mogą sobie z tym poradzić, ale to ich trochę opóźni.
 • Piaskowanie kodu VIN na szybie samochodu – Jest to trwałe i nieusuwalne oznaczenie numeru seryjnego samochodu.

Tabela opisująca różne rodzaje zabezpieczeń antywłamaniowych stosowanych w samochodach. Każde zabezpieczenie ma swoje unikalne cechy i poziom skuteczności.

Zabezpieczenie antywłamanioweOpis
Alarm samochodowySystem alarmowy to podstawowe zabezpieczenie, które aktywuje się przy próbie nieautoryzowanego dostępu do samochodu. Zazwyczaj obejmuje syrenę alarmową i czujniki otwarcia drzwi, okien oraz wstrząsów.
ImmobilizerImmobilizer to elektroniczne urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie silnika bez użycia oryginalnego kluczyka. Jest to standardowe wyposażenie większości nowych samochodów.
Blokada skrzyni biegówMechaniczne urządzenie, które blokuje skrzynię biegów w pozycji parkingowej lub neutralnej, uniemożliwiając przemieszczenie pojazdu.
Blokada kierownicyUrządzenie uniemożliwiające obracanie kierownicą, co zapobiega kierowaniu pojazdem. Może być zintegrowane z kluczykiem lub być oddzielnym urządzeniem.
GPS TrackerUrządzenie śledzące, które pozwala na lokalizację pojazdu w przypadku kradzieży. Może być monitorowane przez właściciela lub firmę zewnętrzną.
Zabezpieczenia szybFolie antywłamaniowe na szyby, które utrudniają ich rozbicie i dostęp do wnętrza pojazdu.
Zamek na pedał/kołoMechaniczne zabezpieczenie, które blokuje pedał hamulca lub gaznika albo koło kierownicy, uniemożliwiając ich użycie.
System rozpoznawania właścicielaZaawansowane systemy, takie jak biometryczne skanery odcisków palców lub rozpoznawanie twarzy, które umożliwiają dostęp i uruchomienie pojazdu tylko uprawnionym osobom.
Tabela opisująca różne rodzaje zabezpieczeń antywłamaniowych stosowanych w samochodach

Każde z tych zabezpieczeń ma swoje zalety i wady, a ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb i specyfikacji pojazdu.

Diagram zabezpieczania samochodu przed kradzieżą

Diagram ilustruje kroki podejmowane przez właściciela samochodu oraz systemy zabezpieczeń, w tym instalację systemu alarmowego, blokady skrzyni biegów, aktywację monitoringu GPS, a także reakcje w przypadku próby kradzieży.

Diagram zabezpieczania samochodu przed kradzieżą
Diagram zabezpieczania samochodu przed kradzieżą

Pomoże też dźwignia na kierownicy.

Choć nie ma 100% ochrony, to zdaniem detektywów warto zainwestować w zabezpieczenie auta. „Najlepsze połączenie zabezpieczenia elektronicznego i mechanicznego. Zabezpieczenie systemu wyszukiwania jest stosunkowo niezawodny, ale nigdy nie będzie opłacalny dla osoby, która ma przeciętnie drogi samochód” – uważa pracownik agencji detektywistycznej.

Istnieją również tańsze warianty do bardziej zwykłych samochodów. Takich jak np. wypiaskowanie numeru seryjnego na szybach auta, tajny włącznik, bez którego auta nie da się uruchomić. Sprawdzoną metodą jest również dźwignia na kierownicy, która głównie odstrasza złodziei. „Złodzieje będą się spóźniać, co im się nie podoba. Najbardziej narażeni są podczas kradzieży” – mówi kryminolog.

Poszukiwanie skradzionego samochodu przez prywatnego detektywa

Poszukiwanie skradzionego samochodu przez prywatnego detektywa z agencji detektywistycznej Modus na terenie Śląska jest pełne wyzwań i wymaga skrupulatnego podejścia. Detektyw rozpoczyna działania od zebrania wszelkich dostępnych informacji dotyczących zniknięcia pojazdu. Weryfikuje nagrania z kamer monitoringu, przesłuchuje świadków i analizuje potencjalne ślady.

Jego pierwszym krokiem jest wizyta w Katowicach, gdzie ostatni raz zarejestrowano sygnał z lokalizatora pojazdu. Tam przeprowadza rozmowy z mieszkańcami i sprawdza okoliczne parkingi. Następnie udaje się do Sosnowca, gdzie według niepotwierdzonych informacji mógł być zauważony skradziony samochód. W Sosnowcu detektyw współpracuje z lokalnymi mechanikami i właścicielami warsztatów samochodowych, aby uzyskać więcej informacji.

Kolejnym etapem jest Gliwice, gdzie detektyw spotyka się z innym prywatnym śledczym, aby wymienić się informacjami. Razem odwiedzają punkty skupu złomu w Zabrzu, sprawdzając, czy pojazd nie został tam zezłomowany.

W Bytomiu, detektyw skupia się na przesłuchaniu grupy podejrzanych osób związanych z kradzieżami samochodów. W Tychach, detektyw bada rynek części samochodowych, aby sprawdzić, czy skradzione elementy pojazdu nie są tam sprzedawane.

W Chorzowie, detektyw współpracuje z lokalną policją, przeglądając ich bazy danych i archiwa spraw dotyczących kradzieży samochodów. Ostatnim punktem śledztwa jest Ruda Śląska, gdzie detektyw odwiedza miejsca często wykorzystywane przez złodziei do ukrywania skradzionych pojazdów.

Praca detektywa wymaga cierpliwości, dokładności oraz umiejętności szybkiego łączenia faktów. Każde ze śląskich miast dostarcza nowych wskazówek i otwiera kolejne ścieżki dochodzenia. Pomimo trudności, detektyw z agencji Modus jest zdeterminowany, aby odnaleźć skradziony samochód i przyczynić się do jego odzyskania.

Oceń Nas

Autor: mgr Damian Morawiecki