Zaznacz stronę

Śląsk – Nigdy nie możesz zabezpieczyć swojego samochodu w 100%. Często nawet najdroższa technologia nie pomaga. To właśnie policja mówi właścicielom samochodów.

Dowodem na to jest niedawna kradzież luksusowego samochodu BMW. „Właściciel miał zabezpieczenie tego samochodu warte ogromne pieniądze. Były to tak zwane pływające chipy. Gdy ktoś zbliżył się na metr od samochodu, cała elektronika automatycznie się wyłączała i było tak, jakby umarł” – wspomina policjant. Mimo to złodziejom udało się go ukraść. Jeździli do niego przez kilka tygodni i ładowali chipy do swoich laptopów.

„Potem po prostu przyszli do samochodu, włożyli do niego żetony, rozszyfrowali i odjechali” – opisał policjant. Nawet sprzedawcy BMW nie chcieli uwierzyć policji, że ktoś ukradł tak zabezpieczony samochód. „Napisaliśmy do nich, a oni odpowiedzieli, że to niemożliwe” – powiedział prywatny detektyw z Tarnowskich Gór.

Zabezpieczenia antywłamaniowe:

DROŻSZE ROZWIĄZANIA

  • Alarm samochodowy – Zwykle ma czujnik wstrząsów i syrenę. Jest wyzwalany, gdy samochód wibruje. Najnowszy alarm samochodowy zawiera również czujnik, który może wykryć otwarcie drzwi i ruch wewnątrz pojazdu. Problem polega na tym, że czasami alarm włącza się znikąd, a ludzie nie reagują już na dźwięk. Dlatego producenci wymyślili pager, który właściciel ma przy sobie i może pobiec do samochodu.
  • Alarm GSM lub GPS z wyszukiwaniem – System odnajduje samochód z dokładnością do 20 do 50 metrów, łącznie z garażami podziemnymi.

TAŃSZE OPCJE

  • Tajny przełącznik – Zapobiega uruchomieniu silnika, jeśli nie zostanie włożony prawidłowy kluczyk lub nie są włączone funkcje elektroniczne samochodu.
  • Niewidoczne mikro kropki z kodem numerycznym- Mechanik umieszcza je na kilku stałych częściach samochodu. Jeśli ktoś sprawdzi pochodzenie auta, dowie się, że zostało skradzione.
  • Blokada kierownicy – Złodzieje mogą sobie z tym poradzić, ale to ich trochę opóźni.
  • Piaskowanie kodu VIN na szybie samochodu – Jest to trwałe i nieusuwalne oznaczenie numeru seryjnego samochodu.
prywatny detektyw poszukuje auta
prywatny detektyw poszukuje auta

Pomoże też dźwignia na kierownicy.

Choć nie ma 100% ochrony, to zdaniem detektywów warto zainwestować w zabezpieczenie auta. „Najlepsze połączenie zabezpieczenia elektronicznego i mechanicznego. Zabezpieczenie systemu wyszukiwania jest stosunkowo niezawodny, ale nigdy nie będzie opłacalny dla osoby, która ma przeciętnie drogi samochód” – uważa pracownik agencji detektywistycznej.

Istnieją również tańsze warianty do bardziej zwykłych samochodów. Takich jak np. wypiaskowanie numeru seryjnego na szybach auta, tajny włącznik, bez którego auta nie da się uruchomić. Sprawdzoną metodą jest również dźwignia na kierownicy, która głównie odstrasza złodziei. „Złodzieje będą się spóźniać, co im się nie podoba. Najbardziej narażeni są podczas kradzieży” – mówi kryminolog.