Zaznacz stronę

Jak uchronić samochód przed złodziejami w 5 prostych krokach.

Ile może opóźnić złodzieja proste urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą?

Statystyki wyraźnie pokazują, że kradzieże samochodów w Polsce stanowią poważny problem, a ilość 2500 kradzieży rocznie tylko to potwierdza. W związku z tym, istnieje pilna potrzeba podjęcia działań mających na celu ochronę pojazdów przed złodziejami. Oto kilka dostępnych dla każdego rozwiązań, które mogą pomóc w zabezpieczeniu samochodu:

 1. Systemy alarmowe: Zainstalowanie skutecznego systemu alarmowego może odstraszyć potencjalnych złodziei i powiadomić właściciela oraz/lub odpowiednie służby o próbie kradzieży. Alarmy z czujnikami ruchu, czujnikami drzwi i okien, a także śledzenie GPS mogą być pomocne.
 2. Blokady kierownicy i dźwigni: Blokada kierownicy lub dźwigni hamulca może utrudnić złodziejowi sterowanie pojazdem lub jego uruchomienie, co zwiększa szanse na uniknięcie kradzieży.
 3. Ukryte przekaźniki samochodowe: W ostatnich latach przekaźniki samochodowe stały się popularnym narzędziem dla złodziei. Specjalne skrzynki metalowe lub worki na klucze mogą pomóc w zabezpieczeniu kluczy samochodowych przed zdalnym przechwyceniem sygnału.
 4. Mechaniczne zabezpieczenia: Dobra stara blokada kierownicy, kłódka na pedał gazowy lub hamulec ręczny, czy też blokada skrzyni biegów mogą stanowić barierę dla potencjalnych złodziei.
 5. Oznakowanie antykradzieżowe: Oznakowanie pojazdu specjalnymi markerami lub etykietami, które są trudne do usunięcia, może odstraszyć złodziei, ponieważ utrudnia sprzedaż kradzionego pojazdu.
 6. Monitoring: Warto rozważyć instalację kamer monitoringu w okolicach, gdzie często pozostawiasz swój samochód. Kamery mogą zarejestrować działania złodzieja i ułatwić śledzenie kradzieży.
 7. Parkingi strzeżone: Stosowanie parkingów strzeżonych zwiększa bezpieczeństwo Twojego samochodu. Monitoring i obecność ochroniarzy mogą zniechęcić potencjalnych złodziei.
 8. Systemy śledzenia GPS: Zainstalowanie systemu śledzenia GPS może pomóc w szybkim odnalezieniu skradzionego pojazdu i przekazaniu informacji organom ścigania.

Pamiętaj, że żadne rozwiązanie nie jest idealne, ale zestawienie kilku różnych metod zabezpieczenia może znacznie zmniejszyć ryzyko kradzieży. Ważne jest, aby zawsze być czujnym i ostrożnym, nie pozostawiać cennych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie oraz zamykać pojazd nawet na krótki czas, gdy go opuszczasz. W miarę możliwości unikaj pozostawiania samochodu na odludziu, szczególnie na dłuższy czas. Pamiętaj też o regularnych przeglądach technicznych pojazdu i dbaj o jego stan, co może odstraszyć potencjalnych złodziei.

wywiad z detektywem
wywiad z detektywem

Poniżej przedstawiamy kilka prostych rozwiązań, które uchronią Twój samochód przed złodziejami:

 1. Prostym rozwiązaniem jest zaparkowanie samochodu w jak najbardziej jasnym i zaludnionym obszarze, ponieważ złodzieje zastanowią się dwa razy, zanim spróbują szczęścia, ponieważ mogą mieć pecha, aby stosunkowo łatwo zostać zauważeni i zidentyfikowani. Nie zawsze na takim terenie znajdziesz miejsce parkingowe, ale gdy nadarzy się okazja, warto z niej skorzystać;
 2. Wielu właścicieli samochodów marzy o garażu, ale zwykle jeśli jest on słabo zabezpieczony, złodzieje wykorzystają go na swoją korzyść. A to dlatego, że gdy wejdzie do garażu, wyłamując zamek, złodziej ma pełną prywatność i może bez przeszkód ukraść wszystko z samochodu lub garażu. Dlatego dobrze jest używać nie tylko zwykłego zamka garażowego, ale także rygla, aby jak najbardziej zniechęcić tych, którzy przywykli do kradzieży tą metodą.

Skutecznym rozwiązaniem są też banalne drzwi antywłamaniowe, które nie są drogie i można je zamykać na klucz lub na kod. „Blokada antykradzieżowa blokuje kierownicę, a złodziej może zająć 5-10 minut, aby ją wyjąć, nie licząc czasu, jaki zajmuje wyłączenie alarmu samochodowego. Dla złodzieja 10 minut to wieczność. Zamiast próbować ukraść samochód w 20 minut, lepiej odpuścić i poszukać innego. Dlatego dobrze jest zainwestować minutę w montaż i demontaż zabezpieczenia antykradzieżowego w naszym samochodzie każdego dnia, po zaparkowaniu go na swoim miejscu – wyjaśnia Piotr – Prywatny Detektyw z Gliwic

 • Magnetofon nadal był pokusą dla złodziei. Dlatego jeśli ma zdejmowany panel, nie zaszkodzi go usunąć. Operacja trwa kilka sekund, ale chroni przed ryzykiem obudzenia się z uszkodzonym samochodem;
 • Grawerowanie na lusterku to zalecane rozwiązanie, ponieważ kradzieże takich części samochodowych w ostatnim czasie znacznie się nasiliły. „W miarę rozwoju technologii lusterka samochodowe nie są już prostymi lusterkami, ale mogą zawierać złożone systemy ogrzewania i sygnalizacji. Wraz z tym rozwojem znacznie wzrósł koszt lusterek, a złodzieje w pełni wykorzystują i kradną te komponenty samochodowe, gdy mają okazję. Rozwiązaniem jest wypiaskowanie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN na lusterkach, ponieważ w ten sposób złodzieje są zniechęceni, bo nie mają już z nimi nic wspólnego”, mówi Detektyw Tarnowskie Góry
 • A montaż GPS może okazać się niezwykle przydatny. Jeśli samochód zostanie skradziony, sygnał GPS może posłużyć do śledzenia pozycji pojazdu w czasie rzeczywistym, a funkcjonariusze organów ścigania mogą go szybko zlokalizować.
Jak uchronić samochód przed złodziejami w 5 prostych krokach
Jak uchronić samochód przed złodziejami w 5 prostych krokach

Systemy GPS stanowią skuteczne narzędzie do śledzenia pojazdów i mogą być cennym wsparciem w zapobieganiu kradzieżom. Oto kilka zalet, które sprawiają, że systemy GPS są atrakcyjnym rozwiązaniem:

 1. Śledzenie w czasie rzeczywistym: Systemy GPS pozwalają na monitorowanie lokalizacji pojazdu w czasie rzeczywistym. To oznacza, że możesz w dowolnym momencie sprawdzić, gdzie znajduje się Twój samochód. W przypadku kradzieży pozwala to na szybkie reagowanie i przekazanie informacji organom ścigania, co znacznie zwiększa szanse na odzyskanie pojazdu.
 2. Łatwa instalacja i obsługa: Większość systemów GPS dostępnych na rynku jest łatwa do zainstalowania. Możesz zdecydować się na zakup dedykowanego urządzenia GPS lub skorzystać z aplikacji na smartfonie. Konfiguracja i obsługa są zazwyczaj intuicyjne i nie wymagają specjalistycznej wiedzy technicznej.
 3. Powiadomienia i alarmy: Systemy GPS umożliwiają konfigurację powiadomień i alarmów. Możesz otrzymywać wiadomości lub powiadomienia e-mail, gdy Twój samochód zostanie przesunięty lub opuści ustaloną strefę. To daje dodatkową ochronę w przypadku próby kradzieży.
 4. Historia trasy: Niektóre systemy GPS umożliwiają przechowywanie historii tras pokonanych przez pojazd. Może to być przydatne do analizy zachowania kierowcy, ale także może pomóc w odzyskaniu pojazdu, jeśli zostanie on skradziony.
 5. Możliwość zdalnego wyłączenia pojazdu: W niektórych zaawansowanych systemach GPS istnieje opcja zdalnego wyłączenia silnika pojazdu w przypadku kradzieży. To znacznie utrudnia przestępcom dalsze poruszanie się i zwiększa szanse na odzyskanie pojazdu.
 6. Koszty: W porównaniu do strat, jakie ponosi się w przypadku kradzieży samochodu, koszty zakupu i utrzymania systemu GPS są stosunkowo niskie. Jest to więc inwestycja w bezpieczeństwo, która może się szybko zwrócić.

Należy jednak pamiętać, że żaden system nie jest całkowicie odporny na sabotaż lub zaawansowane metody kradzieży. Dlatego warto rozważyć zestawienie różnych zabezpieczeń, takich jak system GPS, alarm, blokady mechaniczne czy parking strzeżony, aby zwiększyć szanse na ochronę samochodu przed złodziejami.

Oceń Nas

Autor: mgr Damian Morawiecki