Zaznacz stronę

Pomimo swojej nazwy pompy ciepła potrafią znacznie więcej niż tylko ogrzewanie. Zapewniają również klimatyzację i kontrolę wilgotności. W sezonie grzewczym pompa ciepła przekazuje ciepło z zewnątrz do domu, a w sezonie chłodniczym ciepło jest przekazywane z domu na ciepłe na zewnątrz. Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła : powietrze-woda , powietrze-powietrze i geotermalna.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak wielkość domu, zapotrzebowanie na ciepło, klimat, dostępność paliw i kosztów energii. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w wyborze pompy ciepła:

 • Oceń swoje zapotrzebowanie na ciepło – określ, ile energii potrzebujesz do ogrzewania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.
 • Określ typ pompy ciepła – istnieją trzy podstawowe typy: powietrzne, gruntowe i wodne. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i warunków.
 • Zwróć uwagę na sprawność – sprawdź wartość współczynnika COP, który określa efektywność przetwarzania energii elektrycznej na energię cieplną. Im wyższa wartość, tym pompa ciepła jest bardziej wydajna.
 • Zwróć uwagę na koszty eksploatacji – sprawdź, jakie są koszty energii elektrycznej w Twojej okolicy oraz jakie są koszty utrzymania i serwisowania pompy ciepła.
 • Wybierz sprawdzonego producenta – wybierz pompy ciepła od renomowanych producentów, którzy oferują solidne i niezawodne produkty, które spełniają wymagania norm i przepisów.
 • Zasięgnij porady specjalisty – skonsultuj się z doświadczonym instalatorem, który pomoże Ci w wyborze odpowiedniego typu i modelu pompy ciepła, dostosowanego do Twoich potrzeb i warunków.

Podsumowując, wybór odpowiedniej pompy ciepła wymaga przemyślenia i dokładnej analizy indywidualnych potrzeb oraz warunków technicznych. Ostateczna decyzja powinna być podjęta po dokładnej konsultacji z specjalistą.

Jak ocenić zapotrzebowanie na ciepło?

Ocena zapotrzebowania na ciepło jest kluczowym etapem w procesie wyboru pompy ciepła. Aby ocenić zapotrzebowanie na ciepło w przypadku pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

 • Powierzchnia i rodzaj budynku – powierzchnia i kubatura budynku mają wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Rodzaj budynku, czyli jego konstrukcja, izolacja i układ grzewczy, także wpływa na zużycie energii.
 • Lokalizacja – klimat, w którym znajduje się budynek, ma wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Średnie temperatury powietrza, liczba dni mroźnych oraz wilgotność powietrza mają znaczący wpływ na efektywność pracy pompy ciepła.
 • Wymagania dotyczące ciepłej wody użytkowej – oprócz zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.
 • Wymagania dotyczące chłodzenia – w niektórych przypadkach, pompa ciepła może być również wykorzystywana do chłodzenia budynku, dlatego należy uwzględnić także te potrzeby.
 • Liczba mieszkańców – liczba osób mieszkających w budynku wpływa na zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową.

Ocena zapotrzebowania na ciepło powinna być przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę, który dokładnie zbada warunki techniczne budynku i indywidualne potrzeby użytkownika. Na podstawie wyników pomiarów, specjalista będzie mógł określić moc i wydajność pompy ciepła, która będzie w stanie dostarczyć odpowiednią ilość ciepła i ciepłej wody użytkowej do budynku.

Zobacz proces decyzyjny przy określaniu zapotrzebowania na ciepło

proces decyzyjny przy określaniu zapotrzebowania na ciepło
proces decyzyjny przy określaniu zapotrzebowania na ciepło
 • Klient zwraca się do eksperta ds. pomp ciepła z zapytaniem o potrzeby ogrzewania.
 • Ekspert przeprowadza analizę warunków i wymagań klienta.
 • Na podstawie analizy określane są parametry odpowiedniej pompy ciepła.
 • Ekspert prezentuje klientowi opcje wyboru pompy.
 • Klient akceptuje i zleca instalację wybranej pompy.
 • Instalacja i konfiguracja systemu są realizowane, a klient ocenia efektywność i otrzymuje wsparcie techniczne.

Jaki wybrać typ pompy ciepła

Wybór odpowiedniego typu pompy ciepła zależy od indywidualnych potrzeb i warunków technicznych danego budynku. Poniżej przedstawiam krótki opis poszczególnych typów pomp ciepła:

 • Pompy ciepła powietrze-powietrze (ASHP) – te rodzaj pompy ciepła wykorzystują powietrze jako źródło ciepła i oddają ciepło do powietrza zewnętrznego. Są stosunkowo łatwe w montażu i nie wymagają kosztownych prac instalacyjnych. Najlepiej sprawdzają się w budynkach o umiarkowanej izolacji, w rejonach o łagodnym klimacie. Są również polecane do instalacji w pomieszczeniach o mniejszych wymiarach.
 • Pompy ciepła powietrze-woda (ASHP) – te rodzaj pompy ciepła również wykorzystują powietrze jako źródło ciepła, ale oddają ciepło do wody, która jest wykorzystywana do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Są łatwe w montażu i kosztowne w eksploatacji. Wymagają odpowiednio dobranego systemu grzewczego, który umożliwi wykorzystanie niskiej temperatury powietrza jako źródła ciepła.
 • Pompy ciepła gruntowe (GSHP) – te rodzaj pompy ciepła wykorzystują energię cieplną zgromadzoną w glebie lub wodzie gruntowej jako źródło ciepła. Są to najbardziej wydajne i energooszczędne rozwiązania, ale wymagają kosztownych prac instalacyjnych, takich jak wykopanie studni lub poziomych kolektorów gruntowych. Najlepiej sprawdzają się w dobrze izolowanych budynkach.
 • Pompy ciepła woda-woda (WSHP) – te rodzaj pompy ciepła wykorzystują wodę gruntową lub wodę z jeziora lub rzeki jako źródło ciepła. Są to rozwiązania o wysokiej wydajności, ale wymagają odpowiednio dobranego systemu grzewczego, który umożliwi wykorzystanie niskiej temperatury wody jako źródła ciepła. Wymagają również kosztownych prac instalacyjnych, takich jak wykopanie studni lub rurociągów.
diagram sekwencji ilustrujący proces wyboru odpowiedniego typu pompy ciepła
diagram sekwencji ilustrujący proces wyboru odpowiedniego typu pompy ciepła
 • Klient zwraca się do eksperta ds. pomp ciepła z zapytaniem o odpowiedni typ pompy.
 • Ekspert przeprowadza analizę warunków i wymagań klienta.
 • Na podstawie analizy określany jest najlepszy typ pompy ciepła.
 • Ekspert prezentuje klientowi opcje wyboru.
 • Klient akceptuje i zleca instalację wybranej pompy.
 • Instalacja i konfiguracja systemu są realizowane, a klient ocenia efektywność i otrzymuje wsparcie techniczne.

Podsumowując, wybór odpowiedniego typu pompy ciepła powinien być oparty na dokładnej analizie warunków technicznych budynku, takich jak jego powierzchnia, izolacja, rodzaj systemu grzewczego i wymagania dotyczące ciepłej wody użytkowej.

Dlaczego sprawność pompy ciepła jest ważna?

Sprawność pompy ciepła jest bardzo ważna, ponieważ wpływa ona bezpośrednio na koszty jej eksploatacji oraz na emisję związków szkodliwych do atmosfery. Im wyższa sprawność, tym mniejsze koszty eksploatacji, a także mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.

Sprawność pompy ciepła jest wyrażana jako wskaźnik COP (Coefficient of Performance), który określa stosunek ciepła wyjściowego do pobranego. W przypadku pomp ciepła, COP jest zawsze większy niż 1, co oznacza, że urządzenie pobiera mniej energii elektrycznej niż jest w stanie dostarczyć w postaci ciepła. Im wyższy COP, tym większa wydajność pompy ciepła i niższe koszty eksploatacji.

Wysoka sprawność pompy ciepła jest również korzystna dla środowiska naturalnego, ponieważ wytwarza mniej zanieczyszczeń niż tradycyjne źródła ciepła, takie jak piece gazowe czy olejowe. Pompy ciepła, dzięki swojej efektywności, pozwalają na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, co jest szczególnie istotne w kontekście walki ze zmianami klimatu.

Dlatego też, podczas wyboru pompy ciepła, warto zwrócić uwagę na jej sprawność i wybrać urządzenie o jak najwyższym wskaźniku COP, aby zminimalizować koszty eksploatacji i wpływ na środowisko naturalne.

sprawność pompy ciepła w zależności od temperatury otoczenia
sprawność pompy ciepła w zależności od temperatury otoczenia

Na wykresie widać, że sprawność pompy ciepła stopniowo spada wraz z obniżaniem się temperatury otoczenia. Przy 40°F (około 4°C) sprawność jest najwyższa, a następnie maleje, osiągając znacznie niższe wartości przy 25°F (około -4°C). To pokazuje, jak zmienia się wydajność pompy ciepła w różnych warunkach temperaturowych.

Wybierz sprawdzonego producenta pomp ciepła

Na rynku dostępnych jest wiele producentów pomp ciepła, ale warto wybierać sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy oferują wysokiej jakości urządzenia, posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty, a także zapewniające niezbędne wsparcie techniczne i serwisowe.

Wśród sprawdzonych producentów pomp ciepła można wymienić:

 • Vaillant – niemiecki producent, oferujący różne rodzaje pomp ciepła, w tym powietrzne i gruntowe, o różnych mocach i parametrach. Firma cieszy się dobrą opinią na rynku i posiada wiele certyfikatów i nagród za jakość swoich produktów.
 • Daikin – japoński producent, który oferuje zarówno pompy ciepła powietrzne, jak i gruntowe, o różnej mocy i zastosowaniu. Firma jest jednym z liderów na rynku klimatyzacji i wentylacji, a jej produkty są cenione za innowacyjne rozwiązania i wysoką jakość.
 • Mitsubishi Electric – japoński producent, oferujący różne rodzaje pomp ciepła, w tym powietrzne i gruntowe, o różnych mocach i parametrach. Firma posiada bogate doświadczenie w produkcji urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych, a jej produkty są cenione za wysoką jakość i niezawodność.
 • Panasonic – japoński producent, oferujący pompy ciepła powietrzne i gruntowe, o różnych parametrach i zastosowaniu. Firma jest jednym z liderów na rynku urządzeń elektronicznych i klimatyzacyjnych, a jej produkty cechuje wysoka jakość, niezawodność i innowacyjne rozwiązania.
 • Nibe – szwedzki producent, oferujący różne rodzaje pomp ciepła, w tym powietrzne i gruntowe, o różnych mocach i zastosowaniu. Firma jest liderem na rynku pomp ciepła w Europie i cieszy się dobrą opinią za jakość swoich produktów i wsparcie techniczne.

Oczywiście, na rynku dostępnych jest również wiele innych sprawdzonych producentów pomp ciepła, warto jednak przed podjęciem decyzji o zakupie, dokładnie przeanalizować oferty różnych firm i wybrać urządzenie, które najlepiej odpowiada na nasze potrzeby i wymagania.

Jak poznać czy firma montująca pompę ciepła jest profesjonalna i godna zaufania?

Wybór odpowiedniej firmy do montażu pompy ciepła jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o jakości i niezawodności całego systemu grzewczego. Oto kilka wskazówek, jak poznać, czy firma montująca pompę ciepła jest profesjonalna i godna zaufania:

 • Doświadczenie i referencje – warto sprawdzić, ile lat działa firma oraz jakie ma referencje i opinie od swoich klientów. W tym celu można poszukać informacji na stronie internetowej firmy, w mediach społecznościowych, a także poprosić o kontakt do referencji, które mogą potwierdzić jakość pracy firmy.
 • Certyfikaty i atesty – profesjonalna firma montująca pompy ciepła powinna posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty potwierdzające jej kwalifikacje i umiejętności. Należy upewnić się, że firma posiada aktualne certyfikaty i atesty dotyczące montażu pomp ciepła, a także, że pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.
 • Dostępność i wsparcie techniczne – dobrym znakiem jest, gdy firma jest łatwo dostępna i chętnie udziela odpowiedzi na pytania związane z montażem i użytkowaniem pompy ciepła. Firma powinna również zapewniać niezbędne wsparcie techniczne i serwisowe w razie awarii lub problemów z urządzeniem.
 • Indywidualne podejście i fachowe doradztwo – profesjonalna firma montująca pompę ciepła powinna podejść indywidualnie do każdego klienta i zaproponować najlepsze rozwiązanie zgodne z jego potrzebami i wymaganiami. Warto zwrócić uwagę na to, czy firma oferuje fachowe doradztwo i pomoc w doborze odpowiedniej pompy ciepła oraz instalacji.
 • Jakość wykonanej pracy – najważniejszym kryterium oceny firmy montującej pompę ciepła jest jakość wykonanej pracy. Warto zwrócić uwagę na estetykę i dokładność montażu, a także na to, czy urządzenie działa prawidłowo i osiąga oczekiwaną sprawność.
 • Gwarancja i bezpieczeństwo – dobrym znakiem jest, gdy firma oferuje długą gwarancję na wykonaną pracę oraz na urządzenie. Ważne jest również, aby firma przestrzegała wymogów bezpieczeństwa i przepisów dotyczących montażu pomp ciepła.

Ceny montażu pomp ciepła – Gliwice, Zabrze, Tarnowskie Góry, Bytom – Śląsk – 2023 / 2024

Ceny zakupu i montażu pompy ciepła mogą znacznie się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak:

 • Typ pompy ciepła – ceny różnią się w zależności od typu pompy ciepła, takich jak powietrzne, gruntowe czy wodne.
 • Moc cieplna – cena pompy ciepła jest również uzależniona od mocy cieplnej urządzenia, im większa moc tym zazwyczaj wyższa cena.
 • Stopień zaawansowania technologicznego – ceny różnią się w zależności od stopnia zaawansowania technologicznego pompy ciepła, takich jak np. pompy ciepła z inwerterem.
 • Warunki instalacyjne – koszty montażu pompy ciepła mogą również różnić się w zależności od warunków instalacyjnych, takich jak rodzaj budynku, rozmiar pomieszczeń, dostępność miejsca do montażu, ilość potrzebnych urządzeń itp.
 • Region – ceny mogą różnić się w zależności od regionu, w którym mieszkasz, ze względu na różnice w kosztach pracy, materiałów i transportu.

W związku z powyższym, trudno podać dokładne ceny zakupu i montażu pompy ciepła. Jednakże, orientacyjnie, można powiedzieć, że ceny pompy ciepła zaczynają się od około 25 000 złotych, a montaż od około 5 000 złotych w zależności od typu pompy ciepła i warunków instalacyjnych.

Warto również pamiętać, że zakup i montaż pompy ciepła to inwestycja, która zwróci się w ciągu kilku lat poprzez oszczędności na rachunkach za energię, a także poprzez możliwość korzystania z dotacji i ulg podatkowych.

Typ montażu / MiastoGliwiceZabrzeTarnowskie GóryBytom
Standardowy montaż10 000 zł9 500 zł10 500 zł9 800 zł
Montaż z dodatkami12 000 zł11 500 zł12 500 zł12 000 zł
Montaż premium15 000 zł14 500 zł16 000 zł15 500 zł
Ceny montażu pomp ciepła na Śląsku

Jeden ze szczegółowych cenników znajduje się na stronie: https://www.zobaczgliwice.pl/uslugi/pompy-ciepla-montaz-ceny/

Pompy ciepła powietrze-woda

Najpopularniejsze i najczęściej instalowane są systemy powietrzno-wodne . Składają się z dwóch części: jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Płyn chłodzący, który krąży między tymi dwoma urządzeniami przez rury, poruszając się tam i z powrotem, odpowiednio pochłania i oddaje ciepło.

W przeszłości pompy ciepła powietrze-woda były bardziej odpowiednie do cieplejszego klimatu. Jednak w ostatnich latach, wraz z rozwojem technologii, stają się one coraz bardziej skuteczne w zimnych regionach, takich jak Śląsk. Nowe powietrzne pompy ciepła mogą obniżyć koszty ogrzewania o około 50 procent . Nawiasem mówiąc, osuszają również powietrze w domu lepiej niż standardowe klimatyzatory centralne, dzięki czemu będzie wygodniej nawet w gorące letnie miesiące.

pompa ciepła
pompa ciepła

Pompy ciepła powietrze-powietrze

Pompy ciepła powietrze-powietrze mają również dwie jednostki: sprężarkę zewnętrzną (skraplacz) i jedną do czterech jednostek wewnętrznych, które są montowane wysoko na ścianie lub suficie i są sterowane za pomocą pilota. Chłodziwo krąży w rurach między urządzeniami.

System ten nie wymaga dużo miejsca ani kanałów, dzięki czemu jest praktyczny do ogrzewania/chłodzenia jednego lub więcej pokoi, mieszkań lub małych domów. Ponieważ jednostka wewnętrzna jest zamontowana blisko sufitu lub w suficie, nie ma grzejników, nie ma potrzeby planowania zgodnie z nimi układu pomieszczenia, a projekt jest elastyczny.

Geotermalne pompy ciepła

Geotermalne pompy ciepła są typu ziemia-woda lub woda-woda. Ich zadaniem jest przenoszenie ciepła przez rurociągi układane na zewnątrz, w pętlach pionowo lub poziomo. W rurociągach krąży roztwór wodny, który jest ogrzewany przez stałą temperaturę 10-15 stopni w ziemi, stawie lub studni.

Geotermalne pompy ciepła mogą zmniejszyć zużycie energii w domu nawet o 50 procent w porównaniu z konwencjonalnymi systemami ogrzewania i chłodzenia. Ponadto są ciche, trwałe (jednostki wewnętrzne około 25 lat i pętle około 50 lat), łatwe w utrzymaniu i bardzo wydajne w zimnym klimacie.

Warto zauważyć, że ten system nie jest praktyczny przy małej działce lub w określonych warunkach glebowych. Również instalacja nie jest tania i będzie kosztować kilka razy więcej niż np . system pompy ciepła powietrze-woda .

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem pompy ciepła?

Wydajność energetyczna jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze pompy ciepła . Szukając produktu, natkniesz się na COP (współczynnik wydajności) i EER (współczynnik efektywności energetycznej). Wskazują one wydajność systemu ogrzewania lub chłodzenia i są obliczane na podstawie ilości wyprodukowanej energii w porównaniu z ilością energii zużywanej. Przykładowo, jeśli pompa ciepła wytwarza 3kW energii cieplnej i zużywa 1kW energii elektrycznej, jej współczynnik sprawności wyniesie 3,0. Im wyższa wartość tej liczby, tym bardziej użyteczna i wydajna pompa ciepła.

Ważna jest również moc . Jeśli pompa ciepła będzie za słaba lub za mocna, nie będzie działać wydajnie, zwiększysz rachunki za energię, a powietrze w domu nie będzie przyjemne. Zbyt słaba jednostka będzie działać nieprzerwanie i nie będzie w stanie ogrzać ani schłodzić pomieszczenia. Urządzenie, które jest zbyt wydajne, będzie kosztować więcej na początku i będzie włączać się i wyłączać zbyt wiele razy, skracając jego żywotność. Przy obliczaniu prawidłowej wydajności pompy ciepła należy wziąć pod uwagę fundament domu, grubość ścian, izolację, okna, filtrację powietrza itp.

5/5 - (1 vote)

Autor: mgr Damian Morawiecki